Prognoza burzowa na 26.08.2023 i noc z 26/27.08.2023
W sobotę Polska będzie pod wpływem niżu znad południowej Skandynawii. Powiązany z nim będzie wędrujący z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny z tendencją do zafalowania, a także przedfrontowa linia zbieżności wiatru. Nadal napływać będzie gorące, niestabilne i zasobne w wilgoć powietrze zwrotnikowe. Pierwsze, groźne burze będą się mogły pojawić na południu i południowym- wschodzie już w godzinach porannych. Dość szybko burze te mogą się zorganizować w klaster lub układ, w którym wbudowane będą superkomórki burzowe z nawalnym opadem deszczu i opadami dużego gradu. Nie wykluczone, że miejscami przejdzie kilka burz nad jedną lokalizacją, co może prowadzić do zalań i podtopień. Nie można także wykluczyć pojawienia się tornada. Kolejna porcja silnych burz, być może w formie mezoskalowego układu konwekcyjnego (MCS), który z kolei może przyjąć, postać bow echo, nadejdzie późnym popołudniem lub wieczorem. Na ten moment, prognozy wskazują na możliwość wystąpienia porywów wiatru przekraczających 100-110 km/h. W takiej sytuacji mogą powstawać poważne szkody materialne – zarówno w zabudowie, jak i drzewostanie. Sytuacja jest jednak dynamiczna i rozwojowa.
Nie wykluczamy aktualizacji zarówno obszaru, jak i stopnia zagrożenia w godzinach porannych lub popołudniowych w sobotę.
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W obszarze spodziewamy się dwóch fal burz. Pierwsza z nich pojawi się w południowej i południowo- wschodniej części kraju. Burze dość szybko powinny się zorganizować w klastry lub układy burzowe. Mogą w nie jednak być wbudowane superkomórki burzowe. Będą one nieść silne, miejscami nawalne opady deszczu, duży grad i niszczący wiatr. Drugiej fali silnych burz spodziewamy się w nocy z soboty na niedzielę. Wtedy to do kraju miałby wkroczyć silny układ MCS, być może w postaci bow echo z niszczącym wiatrem, wiejącym w porywie ponad 100-110 km. Burze te mogą być bardzo aktywne elektrycznie i wydajne opadowo stanowiąc poważne zagrożenie dla życia i zdrowia!
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Siła burz we wskazanym obszarze także może być punktowo dość wysoka. Szczególnie przy wschodniej granicy mogą pojawiać się gwałtowne zjawiska konwekcyjne, które z czasem powędrują na wschód, poza granice kraju. Także tu możliwe są punktowo intensywne opady deszczu, silny wiatr oraz grad. W drugiej połowie nocy lub nad ranem w niedzielę również tutaj może wystąpić silny układ wielokomórkowy, jednak powinien on znacznie wytracić na sile.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W obszarze burze mogą się pojawić również dość wcześnie. Ich siła będzie jednak najwyżej umiarkowana. Burze będą na ogół dość słabo zorganizowane. Nie można wykluczyć przypadku lejka kondensacyjnego w chłodnej masie powietrza.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.