Prognoza burzowa na 26.08.2020
Czas obowiązywania: od 26.08.2020 00:00 CEST do 27.08.2020 08:00 CEST
Środa będzie pierwszym w tym roku dniem z typowo jesienną wichurą – niż, który będzie przemieszczał się południowym brzegiem Bałtyku sprowadzi zmienną temperaturę, silny wiatr i liczną, początkowo rozproszoną, stopniowo coraz lepiej zorganizowaną konwekcję. Burze mogą pojawić się już rano, jednak główna aktywność przypadnie na wieczór i noc, gdy front chłodny i poprzedzające go linie zbieżności wiatru znajdą się nad wschodnią połową Polski. Miejscami zjawiska mogą mieć gwałtowny przebieg. Bliskość niżu, dobre warunki do rozwoju superkomórek burzowych, oraz duża prędkość przemieszczania się systemów pogodowych będą miały wpływ na zagrożenie burzowe.
Aktualizacja: Poszerzono zasięg obszaru MRG.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym obszarze prawdopodobieństwo silnych i miejscami gwałtownych burz będzie najwyższe. Zjawiska będą jednak sporadyczne, przez co w znacznej części regionu może nawet nie zagrzmieć. W razie nadejścia burzy należy jednak się spodziewać bardzo silnego, niszczącego wiatru, miejscami intensywnych opadów deszczu i gradu o znacznej średnicy. Istnieją także szanse na uformowanie się trąby powietrznej. Spodziewamy się jednej, silnej fali burz, miejscami poprzedzonej słabszymi komórkami, oraz rozproszonej, nocnej konwekcji, być może w formie kilku lepiej zorganizowanych klastrów. Innym wariantem na godziny popołudniowe i wieczorne jest kilka linii szkwałowych z towarzyszącymi im superkomórkami burzowymi. Nie zależnie od wariantu, prognozowane zjawiska miejscami mogą być groźne.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar wyznaczono z powodu podwyższonego prawdopodobieństwa wystąpienia dobrze rozwiniętej konwekcji, w tym z burzami, które lokalnie mogą być silne, bądź gwałtowne. Z burzami związane będą silne porywy wiatru, miejscami niszczące. Zjawiska burzowe mogą pojawić się już rano i występować nawet w nocy. Główne uderzenie nadejdzie popołudniu z zachodu i będzie głównie związane z silnym wiatrem i lokalnie intensywnym deszczem. Lokalnie prognozujemy grad. Nie wykluczone, że pojawią się wyizolowane, bądź wbudowane w większe klastry superkomórki, niosące zagrożenie trąbą powietrzną.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Prawdopodobieństwo burz będzie niskie, a same komórki, o ile wystąpią, na ogół słabe lub umiarkowane. Miejscami z burzami związany będzie silny wiatr i intensywny, lecz krótkotrwały deszcz. Konwekcja wystąpi głównie w nocy. Silne porywy wiatru będą jednak związane z niżem, a jedynie te najsilniejsze (szkwały) z komórkami konwekcyjnymi, lub lokalnymi burzami.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.