Prognoza burzowa na 26.06.2024 i noc z 26/27.06.2024
W środę Polska znajdować się będzie w zasięgu układu wysokiego ciśnienia którego ośrodek ulokuje się nad krajami Bałtyckimi. Jednocześnie od południa będzie zaznaczał się płytki niż znad pogranicza Czech, Austrii i Niemiec. Układ nieść będzie zasobną w wilgoć i ciepłą masę powietrza, która objawi się pod postacią rozwijających się nad Węgrami, Czechami i Słowacją chmur kłębiastych. Część z nich będzie generować wyładowania i nie wykluczone że pojawi się kilka umiarkowanych burz. Będą one głównie powiązane z partiami szczytowymi Karpat, jednak popołudniu i wieczorem pojedyncze komórki mogą schodzić z gór na tereny niżej położone. W większości będą one wyizolowane i słabe, jednak ich obecność na terenach górskich sprawia, że będą one potencjalnie niebezpieczne dla osób tam przebywających. Mogą bowiem powstawać dość szybko i dla niedoświadczonego obserwatora niespodziewanie. Generowane przez nie wyładowania będą w wielu przypadkach sporadyczne, przez co komórki nie będą dawały wielu sygnałów ostrzegawczych przed ich nadejściem. Dlatego też apelujemy, aby zachować w górach szczególną ostrożność i na pierwsze oznaki pobliskiej burzy udać się do wcześniej ustalonego, pobliskiego i odpowiedniego schronienia.
Pierwsze burze pojawią się najpewniej wczesnym popołudniem, choć nie wykluczamy że pojedyncze komórki mogą się uformować nad Tatrami czy Pieninami jeszcze przed południem. Szczyt ich aktywności przypadnie na godziny popołudniowe – będą wówczas najsilniejsze i najbardziej liczne. W większości zanikną w godzinach wieczornych, jednak związane z nimi opady, a także pojedyncze wyładowania mogą występować mniej więcej do północy.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar Karpat i ich przedgórza będzie najbardziej prawdopodobnym dla rozwoju środowych burz. Będą one w większości rozproszone i słabe, jednak nie wolno ich bagatelizować. Okres wakacyjny, oraz dobra pogoda w godzinach porannych będą zachęcać do górskich wycieczek. Burze mogą pojawiać się dość szybko, bez wyraźnych lub licznych znaków ostrzegawczych. Zalecamy szczególną ostrożność, uważną obserwację chmur, zwłaszcza szybko piętrzących się, wysokich, białych wierz chmur cumulus i cumulonimbus. Poza wyładowaniami atmosferycznymi, komórki nieść będą także znaczne ilości deszczu. Będą one zasobne w wilgoć i powolne, co może powodować lokalne zalania, a także wezbrania górskich potoków i cieków wodnych. Punktowo możliwy będzie niewielki grad. Wiatr związany z burzami będzie na ogół słaby.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W pasie wyżyn i przedgórza Karpat, oraz Sudetów i ich przedpola możliwe będą słabe, rozproszone i na ogół krótkotrwałe burze. W Sudetach, podobnie jak w Karpatach, burze będą pojawiać się sporadycznie, dość szybko i bez wyraźnych, oczywistych ostrzeżeń. Zalecamy szczególną ostrożność i na pierwsze, jakiekolwiek symptomy burzy, udanie się do najbliższego, odpowiedniego schronienia. Marginalne zagrożenie burzowe może sprawić, że będzie ono bagatelizowane, ale w górach nawet najsłabsza burza stanowi potencjalnie bardzo duże zagrożenie porażeniem piorunem. Poza wyładowaniami, punktowo możliwe będą intensywne opady deszczu, które sprawią że szlaki będą śliskie, a cieki wodne wypełnione wezbraną wodą opadową.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.