Prognoza burzowa na 26.06.2023
W poniedziałek od zachodu zacznie zbliżać się do Polski rozległy front chłodny, związany początkowo z niżem znad Islandii, a później z wtórnym ośrodkiem niskiego ciśnienia znad południowej Norwegii. Owy front wkroczy do naszego kraju w godzinach późno popołudniowych lub wieczornych, przynosząc wcześniej burze. Podwyższone parametry konwekcji, oraz znaczne uwodnienie troposfery będą sprzyjać powstawaniu zasobnych w wilgoć komórek, łączących się w większe klastry, a nie wykluczone, że wieczorne i nocne burze przejdą nad Polską w formie układu. Związane z nim mogą być wysokie sumy opadowe i silne porywy wiatru. Burzom towarzyszyć będą także miejscami opady gradu, punktowo o znacznej średnicy. Istnieje także niskie ryzyko ze strony potencjalnych superkomórek burzowych i zjawisk z nimi związanych. Prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej będzie marginalne. Początkowo jednak wschodnia Polska będzie jeszcze w zasięgu oddalającego się niżu znad wschodniej Ukrainy, który w godzinach przedpołudniowych może tam przynieść rozproszone i na ogół słabe burze. Tam ponownie może zagrzmieć dopiero w drugiej połowie nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Wyznaczony obszar będzie najbardziej prawdopodobny dla wystąpienia poniedziałkowych burz. Początkowo komórki będą się tu formować, następnie powinien wkroczyć większy system znad Niemiec, związany ze zbliżającym się frontem. Burze będą na ogół dobrze uwodnione i mogą nieść znaczne opady deszczu, silny wiatr, czy grad. Zjawiska w większości powinny pojawić się w północnej połowie obszaru i tam też najpewniej będą najsilniejsze. Nie mniej jednak, mogą one stanowić znaczne zagrożenie w całości prognozowanego regionu.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Pas środkowej Polski może spodziewać się burz i związanych z nimi opadów dopiero w okolicach północy, bądź jeszcze później. Komórki najpewniej będą tu już znacznie osłabione, jednak nadal zdolne do powodowania zalań, czy miejscami nieznacznych szkód wiatrowych. Sumy opadowe lokalnie mogą być znaczne. W szczególności w przypadku powstania układu burzowego w linii frontu. Wówczas spodziewamy się obfitego, miejscami długotrwałego deszczu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W godzinach porannych może tu lokalnie zagrzmieć, zwłaszcza na krańcach wschodnich obszaru. Kolejne, również dość słabe burze, mogą się tu pojawić nad ranem, bądź wcześnie rano we wtorek. Poniedziałkowe poranne burze będą na ogół rozproszone i krótkotrwałe, niosące punktowo silny deszcz, mocniejsze porywy wiatru i niewielki grad. Te, które mogą wystąpić dobę później, będą na ogół nieść intensywny i miejscami długotrwały deszcz, mogący powodować miejscowe podtopienia.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.