Prognoza burzowa na 26.05.2024 i noc z 26/27.05.2024
W niedzielę na Polskę oddziaływać będzie obszar wysokiego ciśnienia znad Białorusi. Sprowadzi on do naszego kraju kolejną porcję ciepłego i zasobnego w wilgoć powietrza znad Morza Czarnego. Brak większego hamowania konwekcji pozwoli ponownie na rozwój rozproszonych, lokalnie silnych burz, tym razem głównie w centrum i na północy kraju. Znaczne zasoby wilgoci sprawią, że burze będą generować intensywne opady deszczu, które dodatkowo mogą być długotrwałe gdy te połączą się w większe klastry. Podobnie jak w poprzednich dniach, spodziewamy się dość licznych superkomórek, niosących dodatkowo opady gradu i punktowo silny wiatr. Zjawiska zaczną formować się jeszcze przed południem i wczesnym popołudniem wejdą w maksimum swojej aktywności. Choć w większości zaczną zanikać pod wieczór, to najtrwalsze formacje mogą utrzymać się do późnych godzin nocnych. Początkowo możliwy jest szybki rozwój burz, które połączą się w większe klastry. Gdy zaczną one zanikać, to na liniach generowanych przez nie lokalnych frontów chłodnych, będą powstawać wtórne komórki burzowe.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region Pomorza, Kujaw, Warmii, oraz północy Ziemi Łódzkiej i wschód Wielkopolski będą najbardziej narażone na burze. Choć mogą łączyć się w większe klastry, to ich ogólnie rozproszony charakter sprawi, że podobnie jak w poprzednich dniach, nie wszędzie wystąpią. W regionach przez które przejdą, spodziewamy się głównie intensywnych opadów deszczu, mogących powodować lokalne zalania, oraz opadów gradu o średnicy powyżej 2 cm. Dodatkowo punktowo możliwe będą silne porywy wiatru.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar obejmujący znaczną część centralnej i zachodniej Polski będzie narażony na umiarkowane, lokalnie silne burze, niosące intensywne opady deszczu. Głównym zagrożeniem będą lokalne zalania i silne porywy wiatru, oraz w mniejszym stopniu opady gradu. Dodatkowo w górach niebezpieczne będą szybko formujące się burze i związane z nimi wyładowania.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
We wschodniej części kraju (za wyjątkiem Lubelszczyzny i północy Podkarpacia) burze będą w większości słabe, lokalnie umiarkowane. Nieść będą punktowo silne opady deszczu i nie wykluczone że niewielki grad. Mogą jednak powstawać dość szybko, co będzie dodatkowym zagrożeniem dla osób przebywających na otwartej przestrzeni, zwłaszcza w Bieszczadach.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.