Prognoza burzowa na 25.08.2023 i noc z 25/26.08.2023
W piątek znajdziemy się w zasięgu ciepłego sektora niżu znad Cieśnin Duńskich. Od zachodu ograniczony on będzie linią frontu chłodnego z rozległą linią zbieżności wiatru. Rozgrzana i energetyczna, oraz zasobna w wilgoć masa powietrza sprawi, że nad Polską pojawią się na ogół rozproszone, ale silne, a miejscami gwałtowne burze. Większość z nich obejmie południową i południowo-zachodnią część kraju. Przewidujemy powstanie dobrze zorganizowanych, silnych superkomórek, zdolnych do wygenerowania opadów dużego gradu, silnego wiatru i nawalnych opadów deszczu. Z burzami związane będą też liczne wyładowania, czy ryzyko powstania trąby powietrznej. Pierwsze burze pojawią się wczesnym popołudniem, a szczyt ich aktywności przypadnie na późne popołudnie. Choć większość burz zaniknie w nocy, to część komórek powinna dotrwać do rana. Jest to wstęp do dynamicznego i potencjalnie niebezpiecznego weekendu.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Południowo-zachodnia Polska będzie najbardziej narażona na silne burze. Będą tu one także najbardziej prawdopodobne. Spodziewamy się tu przynajmniej kilku gwałtownych superkomórek, najpewniej wyizolowanych, niosących cały wachlarz groźnych zjawisk. Z komórkami związane będą nawalne opady deszczu, dużego gradu, silny a miejscami niszczący wiatr, a także liczne wyładowania. Spodziewamy się także silnych prądów zstępujących, powodujących punktowo poważne szkody wiatrowe. Nie wykluczone także, że pojawi się przynajmniej jednak trąba powietrzna.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Zachód i część środkowa południowej Polski również będą narażone na wystąpienie silnych burz, w tym superkomórek, niosących gwałtowne zjawiska pogodowe. Czekają nas miejscami intensywne opady deszczu, grad o znacznej średnicy, oraz silne porywy wiatru. Również tutaj możliwe jest wystąpienie zjawiska downburst, a nawet trąby powietrznej. Na ogół burze pozostaną wyizolowane, choć nie wykluczone, że w godzinach wieczornych, czy nocnych, zaczną się łączyć w niewielkie klastry.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Pas od Pomorza Gdańskiego i Środkowego, po południową Lubelszczyznę i Podkarpacie, będzie burzowy głównie w nocy i nad ranem. Prognozowane tu zjawiska będą w większości umiarkowanej siły i nie powinny powodować większych szkód. Spodziewamy się tu głównie zanikających burz, niosących silny deszcz i lokalnie mocniejsze porywy wiatru. Miejscami aktywność elektryczna będzie znaczna. Nie wykluczamy także niewielkiego gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Północno-wschodnia Polska będzie najpewniej wolna od burz. Jeżeli wystąpią, to najpewniej będą słabe i wystąpią dopiero nad ranem. Związane z nimi będą długotrwałe i miejscami obfite opady deszczu, oraz punktowo dość silny wiatr.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.