Prognoza burzowa na 25.07.2023 i noc z 25/26.07.2023
We wtorek pozostaniemy w zasięgu niżu, który przemieści się znad Skandynawii, ku krajom Bałtyckim. Związany z nim front chłodny pofaluje, przez co znacznie poprawią się warunki do rozwoju burz. Dodatkowym czynnikiem zapalnym będzie przedfrontowa linia zbieżności wiatru, która zaznaczy się najbardziej w południowo-wschodniej części kraju. Kolejny układ niżowy, który najpewniej przejdzie w linii frontu przez Czechy i Słowację powinien dodatkowo zwiększyć siłę prognozowanych zjawisk burzowych. Związane z nimi będą nie tylko intensywne, a miejscami nawalne opady deszczu, ale i miejscami silny wiatr i grad. Pierwsze burze mogą pojawić się już w godzinach rannych, jednak główna inicjacja konwekcji nastąpi popołudniu. Większość burz pojawi się na wschodzie kraju, choć sporadyczne komórki mogą występować także na południowym zachodzie. Również na północy nie wykluczamy pojedynczych wyładowań.
UWAGA: Prognoza została zaktualizowana w godzinach porannych!
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerowny):
Po porannej analizie modeli synoptycznych zdecydowaliśmy się podwyższyć prognozowane zagrożenie burzowe do dużego na krańcach południowo-wschodnich. Choć same burze nie powinny być wyjątkowo gwałtowne, to związane z nimi długotrwałe i intensywne opady deszczu mogą powodować zalania na znacznym obszarze, oraz występowanie rzek ze swoich koryt. Lokalne sumy dobowe mogą zbliżyć sie do 100mm, a w kolejnych dniach do łącznie 200 mm. Poza opadem, z burzami mogą być związane silne porywy wiatru, grad i liczne wyładowania. Nie wykluczamy także trąby powietrznej. Podobnie jak w obszarze SRD, komórki będą powiązane w większe klastry i w większości wbudowane w rozległą strefę opadów, co spotęguje sumę opadów i utrudni dostrzeżenie nadchodzącej burzy w porę. Z tego powodu odradzamy jakichkolwiek górskich wyjść.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Południowo-wschodnia Polska będzie najbardziej narażona na burze, zwłaszcza ze strony długotrwałych, obfitych opadów deszczu. Komórki powiązane będą w większe klastry, bądź wbudowane w większą strefę opadów. Samych burz nie będzie zbyt wiele, jednak pojedyncze mogą być gwałtowne. Nie wykluczamy superkomórek z nawalnymi opadami deszczu i gradem, oraz z silnym wiatrem. Istnieje też niewielkie ryzyko powstania trąby powietrznej.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar NWL będzie dość prawdopodobny dla rozwoju burz, zwłaszcza jego wschodnia część. Zjawiska pozostaną jednak na ogół dość słabe, głównie niosące obfity deszcz i miejscami silny wiatr. Burze początkowo będą wyizolowane, łączące się w klastry, a później prawdopodobnie powiązane większą strefą opadów.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym regionie możliwe będą lokalne, na ogół słabe burze, najczęściej nasilające się w obszarze NWL, bądź szybko zanikające. Część burz może być wbudowana w większą strefę opadów, przez co trudna do wypatrzenia. Będzie to szczególnie niebezpieczne dla osób przebywających w górach, czy na otwartej przestrzeni.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.