Prognoza burzowa na 24.07.2024 i noc z 24/25.07.2024
W środę przez Polskę wędrować będzie zokludowany front atmosferyczny, związany z niżem znad Skandynawii. Jednocześnie na wschodzie nadal ulokowany będzie stacjonarny front atmosferyczny. W skutek ich oddziaływania, w ciągu dnia będą się rozwijać komórki opadowe, z których część będzie w stanie generować wyładowania atmosferyczne. Możliwe, że komórki burzowe będą się łączyć w większe, ale nadal luźno powiązane strefy konwekcyjne. Według aktualnych wyliczeń modeli pogodowych największa szansa na lepszą organizację burz wystąpi w południowej Polsce. Burze będą nieść punktowo silne opady deszczu, miejscami opady gradu (na ogół drobnego, ale miejscami mogącego osiągać do 2 cm średnicy), oraz wiatr do 70-80 km/h w porywach. Niestety, niewielka prędkość poruszania się burz może prowadzić do powstawania zalań i podtopień. Nie można także wykluczyć kilku przypadków zalążków trąby powietrznej (lejków kondensacyjnych). Pierwsze burze mogą się pojawić już w godzinach porannych, ostatnie wygasną wieczorem lub w nocy.
Uwaga: Istnieje możliwość podniesienia stopnia prognozy w środę rano.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W obszarze występować będzie największe prawdopodobieństwo rozwoju burz. Wraz z nimi pojawią się punktowo silne opady deszczu, co w połączeniu z niewielką prędkością ich ruchu może prowadzić do lokalnych zalań i podtopień. Ponadto możliwe są także opady na ogół drobnego gradu, jednak miejscami jego średnica może osiągać do 2 cm. Nie wykluczamy także silnego wiatru do 70-80 km/h czy pojawienia się zalążków trąby powietrznej. Burze mogą przechodzić w seriach nad danym regionem, co zwiększy lokalne sumy opadowe. Dodatkowo na południu obszaru zjawiska będą bardziej zorganizowane, zdolne do łączenia się w większe klastry. Nie wykluczamy tam również sporadycznych superkomórek.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W obszarze zachodnim MRG burze i opady pojawią się najwcześniej, ale będą na ogół słabe, maksymalnie umiarkowanej siły. Będą się one przemieszczać dalej na wschód, gdzie wzrośnie ich siła i ilość generowanych opadów. W obszarze MRG wschodnim burze i opady powinny słabnąć i zanikać. Część modeli sugeruje jednak, że do rana mogą się utrzymywać miejscami silniejsze opady deszczu. Popołudniu mogą tam również występować rozproszone opady i sporadyczne burze związane z frontem na wschodzie.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.