Prognoza burzowa na 24.07.2023 i noc z 24/25.07.2023
UWAGA: Prognoza została zaktualizowana!
W poniedziałek będziemy w zasięgu początkowo ciepłego wycinka niżu, przemieszczającego się nad południową Skandynawią. Będzie jednak za nim podążał chłodny front, który wkroczy nad nasz kraj już popołudniu i stopniowo będzie zagłębiał się w terytorium Polski znad północnego zachodu. Przyniesie on wzrost niestabilności w dolnej i środkowej troposferze, co przełoży się na rozwój burz, głównie w południowej części Polski, oraz w mniejszym zakresie na północy i zachodzie. Choć na ogół zjawiska powinny pozostać słabe, bądź umiarkowane, to w pasie od Opolszczyzny i Górnego Śląska po Lubelszczyznę, mogą miejscami być silne. Związane z nimi będą lokalnie silne porywy wiatru i intensywny, a punktowo nawalny deszcz i grad o znacznej średnicy. Nie wykluczamy pojedynczych przypadków superkomórek. Pierwsze burze pojawią się zapewne wczesnym popołudniem, ostatnie powinny opuścić nasz kraj dopiero nad ranem we wtorek.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym rejonie mogą formować się miejscami silne burze, w tym superkomórki, niosące znacznej średnicy grad, silne porywy wiatru i punktowo intensywne opady deszczu. Burze początkowo będą wyizolowane, jednak z biegiem dnia powinny łączyć się w większe klastry. Związane z nimi będą długotrwałe, obfite opady deszczu. Możliwe że część z burz wytworzy układy training storms, czyli serię burz idących jedna za drugą. Z superkomórkami związane będzie także niskie ryzyko powstania trąby powietrznej.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar NWL będzie dość prawdopodobny do powstania burz, jednak będą one słabsze niż w południowo-wschodniej Polsce. Nadal jednak związane z nimi będą lokalnie silne opady deszczu, grad czy silny wiatr. Na ogół będą one wyizolowane, dopiero pod wieczór łączące się w większe klastry, jednak dość luźno powiązane. Również tutaj mogą powstać układy training storms, czyli seria burz idących jedna za drugą.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Strefa biegnąca od Wielkopolski po Warmię, Mazury i Podlasie będzie najmniej narażona na burze. Możliwe że w wyznaczonym obszarze ostatecznie nie padną żadne wyładowania, jednak mimo tego nadal spodziewamy się tu rozproszonych, przelotnych opadów deszczu, które mogą generować pojedyncze wyładowania.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.