Prognoza burzowa na 24.05.2024 i noc z 24/25.05.2024
UWAGA! Prognoza została zaktualizowana w godzinach porannych! Dodany został obszar SRD, gdzie zjawiska będą najgroźniejsze.
W piątek na pogodę w Polsce wpływać będzie układ niskiego ciśnienia. Dodatkowo przez kraj przebiegać będzie strefa frontu atmosferycznego. Zasobna w wilgoć i dość niestabilna masa powietrza nadal napływać będzie do naszego kraju. W efekcie w godzinach popołudniowych spodziewamy się, podobnie jak w dniach poprzednich rozwoju kolejnych burz. Zjawiska będą miały charakter masowy, będą dobrze uwodnione. Początkowo pojawią się one na południu – w Beskidzie Śląskim, w Sudetach i w Tatrach. Następnie pojawią się na nizinach. Istnieje także spore prawdopodobieństwo rozwoju burz na Mazurach. Ponownie największym zagrożeniem będą silne, długotrwałe opady deszczu a co za tym idzie także i zalania oraz podtopienia. Możliwe będą przypadki powodzi błyskawicznej. W przypadku lepiej zorganizowanych burz może pojawić się grad do 3 cm średnicy i silniejszy wiatr. Niewykluczona jest również słaba, krótkotrwała trąba powietrzna, ale prawdopodobieństwo jej rozwoju jest marginalne.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Rejon SRD wyznaczony w porannej aktualizacji będzie tym, gdzie spodziewamy się najgroźniejszych zjawisk burzowych. Pojawią się silne / nawalne opady deszczu, mogące przekraczać 30 mm, do tego grad (niewykluczony powyżej 3 cm średnicy). Część modeli pogodowych sugeruje rozwój układu burzowego. Burzom może towarzyszyć silny wiatr, istnieje także niewielkie ryzyko rozwoju trąby powietrznej. Burze mogą powodować, podobnie jak w poprzednich dniach zalania i podtopienia, a także powodzie błyskawiczne. Na południu stan wody w rzekach może szybko rosnąć. Jeśli planujecie wycieczki w góry – śledźcie na bieżąco zmiany w pogodzie.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W obszarze spodziewamy się rozwoju dużej ilości burz, także punktowo groźnych. Podobnie jak w poprzednich dniach i tym razem największym zagrożeniem będą długotrwałe, intensywne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia, a nie można także wykluczyć opadów gradu do około 3 cm średnicy czy silniejszego wiatru. Miejscami suma opadów może przekraczać 30 mm.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze ryzyko rozwoju groźnych burz będzie ograniczone. Możliwy będzie rozwój słabszych burz, które punktowo mogą generować silniejszy opad deszczu. Ogólne ryzyko rozwoju burz w obszarze będzie niskie.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.