Prognoza burzowa na 23.07.2022 i noc 23/24.07.2022
W sobotę przez Polskę wędrować będzie linia zbieżności wiatru, związana z niżem znad Finlandii. Dodatkowo we wschodniej części kraju zaznaczać się będzie powoli oddalający się pofalowany front atmosferyczny, objęty zatoką niskiego ciśnienia z wtórnym ośrodkiem nad Słowacją. Napływająca z północnego zachodu i zachodu, chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego, będzie stopniowo wypierać zalegające nad południową i wschodnią częścią kraju, powietrze zwrotnikowe. Dynamiczna wymiana mas powietrza, w połączeniu ze znaczną wilgocią, oraz środowiskiem obniżonego ciśnienia, zbieżności wiatru i ogólnej niestabilności troposfery, doprowadzą do rozwoju burz nad znaczną częścią Polski. Zjawiska w wielu miejscach, zwłaszcza w centrum i na północnym wschodzie, a także miejscami na południu, mogą być gwałtowne. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to powstanie kilku klastrów, bądź 1-2 silnych układów, oraz kilku wyizolowanych burz, z których część przeistoczy się w superkomórki. Za równo klastry, jak i ewentualne układy mogą posiadać cechy układów liniowych, a więc nieść miejscami niszczące porywy wiatru. Dodatkowo burze będą dobrze uwodnione, co sprzyjać będzie silnym opadom deszczu, oraz powstawaniem gradu o znacznej średnicy. Nie można także wykluczyć lokalnego zagrożenia trąbą powietrzną. Pierwsze burze pojawić się mają nad Niemcami i już w godzinach rannych wkroczyć do Polski, gdzie z biegiem dnia będą się intensyfikować. Główna aktywność burz przypadnie na godziny popołudniowe, natomiast większość komórek powinna opuścić nasz kraj wieczorem. Lokalnie, zwłaszcza na Pomorzu Gdańskim i Podlasiu, grzmieć może także w drugiej połowie nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym obszarze zagrożenie burzowe, jak i prawdopodobieństwo ich powstania, będą najwyższe. Początkowo rozproszone, bądź powiązane wspólną strefą opadów burze, łączyć się będą w klastry, a później być może w większe układy, niosące znaczne ilości deszczu i opady gradu. Nie można wykluczyć, że część z klastrów przyjmie postać liniową, niosąc niszczące porywy wiatru szkwałowego. Co więcej, potencjalne układy wielokomórkowe również mogą przyjmować formę liniową, lub nawet bow echo. W takiej sytuacji wiatr może lokalnie przekraczać 100 km/h w porywach i powodować znaczne zniszczenia. Możliwe będą także wbudowane w klastry, bądź wyizolowane superkomórki, niosące jeszcze silniejsze zjawiska, w tym grad o znacznej średnicy, czy zagrożenie tornadem.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon NWL będzie na ogół spokojniejszy, choć i tu mogą wystąpić lokalnie silne zjawiska, szczególnie na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej. Dodatkowo na Podkarpaciu miejscami może mocno wiać i padać w związku z zanikającymi, prognozowanymi klastrami burzowymi. W większości spodziewamy się tu intensyfikacji, a na Podkarpaciu, zaniku burz. Główne zagrożenia z nimi związane to intensywne opady deszczu, lokalnie silny wiatr i możliwy grad. Istnieje też marginalne prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej z ewentualnych, raczej mało prawdopodobnych, superkomórek.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony)
Obszar został wyznaczony z powodu możliwego, popołudniowego i nocnego rozwoju konwekcji w środowisku świeże, polarnomorskiej masy powietrza, która ma napłynąć nad północną i północno zachodnią Polskę za linią frontu. Dodatkowo przed południem w związanej z linią zbieżności wiatru strefą opadów, możliwe będą sporadyczne wyładowania na Pomorzu Zachodnim i Środkowym. Zjawiska na ogół będą jednak słabe, lokalnie do umiarkowanych. Szanse na burze również będą dość niskie. W razie ich wystąpienia, głównym zagrożeniem będą same wyładowania, oraz punktowo silne opady deszczu.
UWAGA: prognoza może zostać zaktualizowana w godzinach porannych
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.