Prognoza burzowa na 22.08.2023 i noc z 22/23.08.2023
Wtorek będzie kolejnym dniem z burzami na południu kraju. Część z nich będzie gwałtowna, mogąca nieść lokalne szkody materialne czy zalania i podtopienia. Prognozowane są izolowane burze superkomórkowe niosące intensywne opady deszczu, grad (także większych rozmiarów, 3-5 cm), a także zjawisko downburst. Niewykluczone jest również wystąpienie trąby powietrznej, na co wskazują poszczególne wskaźniki konwekcyjne. Burze przemieszczać się będą na ogół na wschód. Pierwsze komórki pojawią się po południu, ostatnie wygasną w nocy.
UWAGA: Prognoza została zaktualizowana!
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony, linia przerywana): W tym obszarze burze mogą być najgwałtowniejsze. Punktowo mogą nieść opady dużego gradu, silny, niszczący wiatr, a także nawalne opady powodujące powstawanie zalań i podtopień. Nie można wykluczyć także ryzyka pojawienia się trąby powietrznej.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W rejonie istnieje ryzyko rozwoju silnych burz. Nie można wykluczyć powstawania izolowanych superkomórek burzowych z gradem, nawalnym opadem deszczu i silnym wiatrem. Może wystąpić zjawisko downburst czy nawet trąba powietrzna. Burze mogą powodować szkody materialne, a także zalania i podtopienia.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Burze, które pojawią się w obszarze, także lokalnie mogą być gwałtowne. Także tu spodziewamy się silnych opadów, jednak ryzyko pojawienia się superkomórki będzie niższe. Nie mniej jednak, nadal burze mogą stanowić zagrożenie i nieść szkody.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Ryzyko pojawienia się burz w rejonie jest relatywnie niewielkie. Nie można ich jednak wykluczyć całkowicie. W przypadku ich wystąpienia największym zagrożeniem będą punktowo silne opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.