Prognoza burzowa na 22.06.2024 i noc z 22/23.06.2024 [AKTUALIZACJA]
Niestety, w sobotę także nie odpoczniemy od groźnych zjawisk pogodowych. Centrum niżu, który w piątkowe popołudnie i wieczór przyczynił się do występowania gwałtownych burz w południowo – zachodniej i częściowo południowej Polsce, znad Niemiec przesunie się nad obszar Bałtyku. W pierwszej części dnia chłodny front atmosferyczny przynależny do wspomnianego niżu przyczyni się do rozwoju gwałtownych klastrów/układów wielokomórkowych w południowo- wschodniej Polsce. Zjawiskom towarzyszyć będą silne porywy wiatru, mogące dochodzić do 100 km/h, nawalne opady deszczu oraz punktowe opady dużego gradu mogące przekraczać 3-4 cm średnicy. Na pozostałym obszarze kraju, także należy spodziewać się rozwoju konwekcji, w postaci krótkotrwałych, słabo zorganizowanych komórek burzowych. Dużym zagrożeniem będą również nawalne opady deszczu, które prowadzić mogą do lokalnych podtopień, zalań, a także powodzi błyskawicznych. Warto wspomnieć o możliwości również występowania lejów kondensacyjnych jak również jednej w pełni wykształconej trąby powietrznej.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W tej strefie spodziewamy się najgroźniejszych burz, którym towarzyszyć będą nawalne opady deszczu, a także możliwe opady większego gradu wraz z silnymi porywami wiatru, mogącymi lokalnie dochodzić do 100 km/h, zwłaszcza w trakcie występowania zjawiska downburst, bądź lepiej zorganizowanego klastra/układu burzowego z wbudowaną linią szkwału. Istnieje ryzyko występowania nawalnych opadów powodujących powstawanie zalań i podtopień, a także rozwoju lejów kondensacyjnych lub przynajmniej jednej trąby powietrznej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze także możliwe są dość silne burze. Również w tym obszarze możliwe będzie pojawienie się superkomórek burzowych, lub zorganizowanych burz w formie układu. W tym obszarze wiatr nie powinien być aż tak dużym zagrożeniem jak w obszarze DZ. Ewentualny grad również może być znacznych rozmiarów.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W obszarze NWL również mogą rozwijać się burze, lecz tu głównym zagrożeniem będą opady deszczu, lokalnie intensywne i silniejszy wiatr. Same zjawiska burzowe nie powinny być długotrwałe.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze mogą pojawić się przelotne opady deszczu, którym towarzyszyć będą punktowe burze. Na ogół nie powinny nieść one większego zagrożenia, jednak możliwe będą punktowo występujące silniejsze opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.