Prognoza burzowa na 22.06.2023 i noc z 22/23.06.2023
GWAŁTOWNE ZAŁAMANIE POGODY W NOCY: WYDANA ZOSTAŁA WSTĘPNA, OSOBNA PROGNOZA BURZOWA NA NOC Z CZWARTKU NA PIĄTEK!
Po dość spokojnym burzowo czwartku, noc z czwartku na piątek (22/23.06) przyniesie, według obecnych prognoz, rozległy układ wielokomórkowy znad Niemiec i Czech. System, prawdopodobnie w formie bow echo, czyli niszczącej burzy wiatrowej, ma objąć znaczną część zachodniej Polski, nie wykluczone także że centrum i południe.
W ZWIĄZKU Z PROGNOZOWANYM NADEJŚCIEM UKŁADU W NOCY, ORAZ BRAKIEM BURZ W CENTRUM I NA ZACHODZIE KRAJU W CIĄGU DNIA, PROGNOZA NA NOC ZOSTAŁA WYDANA OSOBNO, OBECNIE W FORMIE WSTĘPNEJ PROGNOZY BURZOWEJ. MOŻLIWA AKTUALIZACJA W CZWARTEK POPOŁUDNIU
W czwartek dostaniemy się początkowo w zasięg początkowo nieco chłodniejszej, a następnie ponownie gorącej i wilgotnej masy powietrza. Front chłodny, który przyniósł w środę burze w pasie centralnym i na zachodzie kraju, oddali się na wschód, niosąc tam wyładowania i przelotne opady. Popadać i lokalnie zagrzmieć może także w górach, oraz na południowym zachodzie. Zjawiska w ciągu dnia będą jednak dość spokojne i na ogół rozproszone. Swoją obecność powoli będzie zaznaczać zbliżający się znad Niemiec układ niżowy, który w godzinach nocnych przynieść może do Polski gwałtowny układ wielokomórkowy. Prognozę na noc wydaliśmy jako osobną mapę.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W wyznaczonym obszarze prawdopodobieństwo burz będzie podwyższone. Zjawiska mogą pojawić się miejscami już we wczesnych godzinach porannych. Na ogół jednak grzmieć będzie w godzinach wczesno popołudniowych. Burzom towarzyszyć będą punktowo silne opady deszczu i porywisty wiatr. Nie wykluczamy także niewielkiego gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Obszar MRG spełniać będzie wymogi prognostyczne do powstania konwekcji z przelotnymi opadami deszczu. Szanse na wyładowania będą jednak znikome i najpewniej ograniczą się do pojedynczych piorunów, oraz punktowo silnego wiatru.
Wieczorem, oraz w nocy Polska znajdzie sie w zasięgu dynamicznego niżu, który nadejdzie znad Niemiec. Początkowo od południowego wschodu wkroczy front ciepły, a zaraz za nim wspomniany niż, oraz powiązane z nim linie zbieżności wiatru. Obecność płytkiego, lecz dynamicznego cyklonu znacznie podwyższy parametry konwekcyjne, co przełoży się na powstanie nad Niemcami serii gwałtownych burz, najpewniej łączących się w wielokomórkowy układ burzowy. Część prognoz jasno wskazuje na możliwość utworzenia się późnym popołudniem i wieczorem linii szkwałowej w formie bow echo, która najpewniej nadejdzie nad nasz kraj od zachodu, znad Niemiec i częściowo znad Czech w drugiej połowie nocy. W takiej sytuacji, czeka nas rozległa burza wiatrowa, obejmująca znaczny obszar południowo-zachodniej ćwiartki kraju, niosąca dodatkowo nawalne opady deszczu, liczne wyładowania atmosferyczne, a miejscami także znacznej średnicy grad. W razie powstania klasycznego układu wielokomórkowego, dodatkowym zagrożeniem będą możliwe, nocne trąby powietrzne.
Z POWODU ZNACZNEJ NIESTABILNOŚCI PROGNOZ, ORAZ ZE WZGLĘDU NA CZYTELNOŚĆ PROGNOZY, MAPA BURZOWA NA NOC ZOSTAŁA WYGENEROWANA OSOBNO.
MOŻLIWA AKTUALIZACJA PROGNOZY, W TYM PODWYŻSZENIE STOPNIA ZAGROŻENIA, W CZWARTEK W GODZINACH POPOŁUDNIOWYCH!
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Wyznaczony obszar jest według obecnych prognoz numerycznych najbardziej zagrożony przejściem nocnego układu wielokomórkowego. Związane z nim będą silne i bardzo silne porywy wiatru, miejscami niszczące. Układ nieść będzie także rozległe, intensywne opady deszczu, grad i liczne wyładowania. System przemieszczać się będzie w drugiej połowie nocy i może stanowić potencjalnie duże zagrożenie. Powinien pozostać aktywny i niebezpieczny do godzin wczesnoporannych. WAŻNE: Możliwa aktualizacja prognozy, zmiana granic obszaru SRD, bądź wydzielenie z jego części regionu DZ (dużego zagrożenia burzowego) w godzinach popołudniowych w czwartek.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon niewielkiego zagrożenia burzowego jest obszarem buforowym, w którym mogą wystąpić miejscami niebezpieczne zjawiska pogodowe, związane ze słabnącym, bądź przechodzącym w niedalekiej okolicy układem burzowym. Najpewniej nie wystąpią tu wyładowania, jednak zanikająca formacja bow echo może tu nieść niszczące porywy wiatru, czy intensywne i długotrwałe opady deszczu. Nie wykluczone, że nadal będzie tu grzmieć, nawet nad ranem.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Marginalne zagrożenie burzowe zostało wydane z powodu możliwości wystąpienia tu sporadycznych wyładowań, oraz ze względu na podwyższone zagrożenie ze strony opadów deszczu i silnego wiatru, generowanych przez zanikający układ wielokomórkowy znad zachodniej i południowo-zachodniej Polski.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.