Prognoza burzowa na 22.06.2021 i noc z 22/23.06.2021
Czas obowiązywania: od 22.06.2021 08:00 CEST do 23.06.2021 08:00 CEST
We wtorek czeka nas kolejny dzień z burzami. Te miejscami, podobnie jak to miało miejsce w poniedziałek będą gwałtowne i aktywne elektrycznie. Polska nadal znajdować się będzie w zasięgu układu niskiego ciśnienia. Poza miejscami podwyższonymi parametrami konwekcyjnymi, sugerującymi występowanie superkomórek burzowych, opadów gradu, silnego wiatru czy nawalnych opadów deszczu pojawi się też linia zbieżności wiatru, która będzie kolejnym czynnikiem wspomagającym rozwój gwałtownych burz. Co więcej, za wspomnianą strefą konwergencji wiatru, do kraju, od zachodu wkraczać będzie chłodny front atmosferyczny. Zjawiska burzowe mogą powodować zalania i podtopienia, a także przyczyniać się do występowania z koryt mniejszych rzek, a nawet prowadzić do lokalnych powodzi błyskawicznych. Szkody może wyrządzać także silny, a lokalnie bardzo silny i porywisty wiatr. Ze względu na dobre parametry kinematyczne, możliwy jest również rozwój superkomórek zdolnych do wytworzenia chmury stropowej, a nawet trąby powietrznej. Pierwsze gwałtowne burze mogą się pojawić już przed południem. Wyładowania będą mogły padać nawet do środowego poranka.
UWAGA! Dzisiejsza sytuacja jest dynamiczna, a w wielu przypadkach o sile burz decydować będą czynniki o charakterze lokalnym. Prognozowane zjawiska według danych mieszczą się w górnej granicy zagrożenia średniego w naszej skali, jednak lokalnie możliwe jest rozwój zjawisk bardziej gwałtownych. W takiej sytuacji kluczowy będzie nowcasting prowadzony na naszej stroni, gdzie na bieżąco będziemy informować o sytuacji.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Na tym terenie spodziewamy się rozwoju najsilniejszych tego dnia burz. W obszarze mogą powstać zarówno superkomórki burzowe, jak i zjawiska typu training storms, czyli przechodzenia jednej burzy za drugą nad jednym obszarem. Zjawiska będą miały również zdolność do łączenia się w większe struktury konwekcyjne. Burze będą cechować się też wysoką aktywnością elektryczną, a porywy wiatru, będą powodować szkody. Nie można także wykluczyć wystąpienia zjawisk microburst i downburst. Lokalnie możliwy opad gradu o średnicy powyżej 2 cm. W związku z niepewnością i niestabilnością modeli numerycznych, w godzinach porannych możliwe będzie rozszerzenie / podniesienie stopnia zagrożenia.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W obszarze pojawią się także dobrze uwodnione i aktywne elektrycznie komórki burzowe. Spodziewane zjawiska powinny być jednak nieco słabsze niż w obszarze SRD. Tu także może pojawić się przypadek superkomórki burzowej, nawalnych opadów deszczu czy opadów gradu. Szkody o ile powstaną, będą punktowe.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa rozwoju burz będzie mocno ograniczona. Te o ile powstaną, będą słabe i krótkotrwałe.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.