Prognoza burzowa na 22.05.2024 i noc z 22/23.05.2024
Przed nami kolejny, dynamiczny dzień. W środę pogodę nad Polska będzie kształtował odsuwający się układ niskiego ciśnienia z centrum nad Morzem Północnym. Związany z niżem układ frontów atmosferycznych nasunie się nad nasz kraj. Wraz z nimi napłynie zasobna w wilgoć masa powietrza. Na czele stacjonarnego frontu okluzji rozwinie się masowo konwekcja, która szybko będzie łączyć się w klastry wielokomórkowe i z małą prędkością będzie przesuwać się na północny zachód. Dodatkowo część prognoz sugeruje powstanie wtórnego, płytkiego niżu, co dodatkowo spotęguje prognozowane burze. Istotnym czynnikiem będzie też zanik rozległego układu znad Węgier, którego strefa odpływającego, chłodnego powietrza, może dać dogodne podłoże dla nowych burz po północnej stronie Karpat i Sudetów.
Powstające burze będą dobrze uwodnione. Rozwijać się będą bowiem w bardzo wilgotnym i chwiejnym, ale ubogim w wartości kinematyczne środowisku. Komórki będą krótkotrwałe, ale ich masowy charakter i łączenie się w klastry będzie głównym zagrożeniem. Podobnie jak to miało miejsce w ostatnich dniach, intensywne opady gradu powodować mogą akumulację w postaci pokrywy podobnej do śnieżnej, a opady deszczu powodować będą zalania, podtopienia oraz zjawiska powodzi błyskawicznej. Pierwsze burze pojawią się około południa w Karpatach i obszar rozwoju i występowania konwekcji w ciągu dnia sukcesywnie będzie przesuwać się na zachód i północny zachód. Burze będą również występować wieczorem, a nawet do pierwszej części nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym regionie burze będą w środę nie tylko najsilniejsze, ale i najbardziej prawdopodobne. Pas biegnący od Ziemi Lubuskiej i Dolnego Śląska, przez Wielkopolskę, Opolszczyznę, Ziemię Łódzką, Górny Śląsk, Kielecczyznę i Małopolskę, po Podkarpacie i południową Ziemię Lubelską, będzie najbardziej narażony na wielkoskalowe konwekcyjne opady deszczu, których sumy lokalnie mogą przekraczać 60 mm/6h, oraz opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Mniejsze będzie zagrożenie porywami wiatru, choć lokalnie mogą wystąpić silne prądy zstępujące, oraz trąbami powietrznymi. Lokalnie pojawić się mogą superkomórki burzowe, głównie wysokoopadowe. Zjawiska mogą łączyć się w większe klastry, niosące długotrwałe, silne zjawiska. Nie wykluczone jest także powstanie układów training storms, czyli serii burz idących jedna za drugą. Podobnie jak w poniedziałek, warunki do burz gradowych będą dogodne.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar południowy:
Region górski Sudetów, oraz ich przedgórze to miejsce powstawania burz. Będą one w większości wbudowane w większe strefy opadów, przez co ciężko będzie je w porę wypatrzeć. To tu będą się one formować i nabierać siły. Możliwe będą punktowe opady gradu, oraz długotrwały i chwilami silny opad deszczu, co może powodować lokalne zalania, czy wezbrania górskich rzek. Szczególnie duże szanse na burze przewidujemy w rejonie Kotliny Kłodzkiej, oraz w Karkonoszach, a także na pograniczu Polski, Czech i Słowacji.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), pas centralny:
W pasie od Niziny Szczecińskiej po środkową Lubelszczyznę, burze będą już słabsze, najpewniej pod postacią pozostałości komórek i klastrów z południa i zachodu Polski. Mimo tego nadal punktowo mogą być one groźne. Dodatkowo mogą tu się formować osobne komórki burzowe, głównie niosące grad i intensywne opady deszczu. Podobnie jak w obszarze SRD, również i tu mogą pojawiać się superkomórki, niosące nasilone zjawiska.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony), obszar północny:
Północ Polski będzie w znacznej mierze wolna od burz. Jeśli jednak się pojawią, to w godzinach popołudniowych będą na ogół rozproszone i słabe. W godzinach wieczornych i nocnych, powinny być wbudowane w większe strefy opadów. Poza intensywnym deszczem nie powinny nieść większego zagrożenia. Na północnym wschodzie Polski nadal mogą pojawiać się sporadyczne, popołudniowe burze. Zjawiska będą rozproszone i krótkotrwałe, oraz nie będą generować licznych wyładowań. Jest wysoce prawdopodobne, że poza kilkoma piorunami, w regionie nie zanotujemy typowych, stabilnych burz.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony), obszar południowo- zachodni:
Rejon południowo-zachodniej Polski znajdzie się już w strefie za frontem, oraz w bezpośrednim sąsiedztwie płytkiego niżu. Choć tworzy to niemal znikome prawdopodobieństwo burz, to obecność gór może sprawić, że w regionie padną pojedyncze wyładowania. Głównym zagrożeniem będa jednak intensywne opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.