Prognoza burzowa na 21.07.2025 i noc z 21/22.07.2025

Prognoza burzowa na 21.07.2025 i noc z 21/22.07.2025
Wraz z początkiem nowego tygodnia, lokalny ośrodek niskiego ciśnienia przyniesie niestabilne masy powietrza, dodatkowo zasobne w dużą ilość wilgoci. Pierwsze burze pojawią się w godzinach popołudniowych na południowym -zachodzie i zachodzie kraju. Początkowo będą to izolowane komórki, łączące się następnie w większe klastry, a także wbudowujące się w większe strefy opadowe.
Druga fala burz wkroczy znad Czech w godzinach późnowieczornych. Rozpoczynając od województw południowo-zachodnich i południowych, burze będą przemieszczać się w nocy w kierunku północno-wschodniej Polski.
Uwaga: prognoza może zostać zaktualizowana w godzinach porannych.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W najbardziej zagrożonym obszarze tego dnia występować będą warunki sprzyjające rozwojowi superkomórek typu wysokoopadowego. Troposfera zasobna będzie w wilgoć (parametr PWAT dochodzący do 48-50 mm). Liczna konwekcja wbudowana w większą strefę opadową zdolna będzie do generowania dużych sum w krótkim czasie, nawet 50-60 mm/3h. Przez cały okres obowiązywania prognozy, lokalnie w obszarze SRD spaść może do 60-80 mm deszczu, w szczególności w przypadku przejścia kilku komórek konwekcyjnych nad tym samym obszarem (układ training-storms). Głównym zagrożeniem poniedziałkowych burz będą więc nawalne opady, mogące powodować liczne zalania i powodzie błyskawiczne. Poza tym, miejscami pojawić może się silny wiatr (do 70-80 km/h) czy grad (do 2cm).
W wyznaczonej strefie burze występować będą zarówno po południu, wieczorem, jak i w nocy.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Strefa niewielkiego zagrożenia stanowi strefę buforową dla strefy średniej. W wyznaczonym obszarze zagrzmi najprawdopodobniej dopiero wieczorem, wraz z nadejściem wielokomórkowego układu burzowego, być może w formie MCS, znad Czech. Obecne wyliczenia modeli numerycznych sugerują, że burze zdecydowanie osłabną w trakcie przekraczania pasm górskich. Mimo tego, po przekroczeniu Sudetów, burze mogą odbudować się do postaci słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych, które przemieszczać będą się na północny-wschód, wgłąb kraju. Na trasie burz możliwe są silne opady deszczu oraz wiatr do 70-80 km/h.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W powyższej strefie lokalnie zagrzmi dopiero w godzinach nocnych. Będzie to spowodowane przemieszczaniem się wygasających komórek burzowych, zarówno z zachodu, jak i południa kraju. Burze te będą miały łagodny przebieg, przynosząc co najwyżej punktowo silniejszy deszcz i pojedyncze wyładowania atmosferyczne.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.