Prognoza burzowa na 21.06.2024 i noc z 21/22.06.2024 [AKTUALIZACJA]
Po jednodniowej przerwie od burz, w pierwszym dniu lata powróci gwałtowna aura. Za sprawą niżu, który wkroczy do Polski od zachodu, ponownie wystąpią nad naszym krajem gwałtowne burze wielokomórkowe, w tym układy. W godzinach popołudniowych przechodzić będzie nad naszym terytorium front ciepły, sprowadzający mocno wygrzaną, wilgotną masę powietrza, bogatą dodatkowo w pył saharyjski. Może on być istotnym czynnikiem w kwestii rozwoju sytuacji pogodowej w piątek, oraz w nocy z piątku na sobotę. Jeśli ograniczy on potencjał burzowy, wówczas najpewniej czeka nas tylko kilka wyizolowanych, ale bardzo silnych superkomórek. W przeciwnym wypadku, nacierający od zachodu zafalowany front atmosferyczny, oraz poprzedzająca go linia zbieżności wiatru staną się podłożem dla gwałtownych, wielokomórkowych układów burzowych z wbudowanymi superkomórkami. Nie wykluczone, że przyjmą one postać rozległych burz wiatrowych w formie układów bow echo. Dodatkowo będą one zasobne w wilgoć, co może powodować miejscami zalania i podtopienia. Prognozujemy również wystąpienie gradu, jednak nie będzie on aż tak duży jak w środę. Głównym zagrożeniem będą ponownie silne, miejscami niszczące porywy wiatru, związane z silnymi prądami zstępującymi (downburst), mogące miejscami przekraczać 120 km/h. Szanse na wystąpienie trąby powietrznej będą znikome, najbardziej prawdopodobne w sytuacji powstania wyizolowanych, silnych superkomórek zamiast większych układów.
Na północnym zachodzie zagrzmieć może jeszcze przed południem, a w Karpatach koło południa. Te burze są jednak dość mało prawdopodobne, jeśli wystąpią to będą słabe. Zasadnicza część incydentu burzowego zacznie się późnym popołudniem na krańcach zachodnich kraju i stopniowo przemieszczać się będzie na wschód i północny wschód. Nawałnice będą stopniowo słabnąć około północy, jednak miejscami będą nadal dość aktywne nawet nad ranem i rano w sobotę. Na wschodzie Polski pojawią się one dopiero nad ranem, miejscami na południu w sobotę wczesnym rankiem.
EXT– Ekstremalne zagrożenie burzowe (kolor fioletowy):
Po porannej analizie modeli numerycznych oraz sondaży aerologicznych, ponownie zdecydowaliśmy się podnieść stopień zagrożenia do najwyższego – EXT. W rejonie tym możliwe są najsilniejsze burze w tym superkomórki burzowe z całym wachlarzem zagrożeń – nawalne opady deszczu, opady dużego i bardzo dużego gradu (możliwy grad powyżej 5-7 cm średnicy), zjawiska downburst, silny niszczący wiatr (w porywach ponad 120 km/h), a także trąby powietrzne. Burze będą stanowić poważne zagrożenie dla życia i zdrowia, mogą powodować poważne, rozległe szkody materialne! Zalecamy śledzenie map pogodowych i komunikatów!
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W wyznaczonym obszarze prognozowane warunki do rozwoju, oraz napędzania powstałych wcześniej burz będą najlepsze. Spodziewamy się tu najpewniej 2-3 układów, które wkroczą znad Niemiec i Czech. Istnieje duże zagrożenie powstania tu formacji liniowej, bądź burzy wiatrowej z sygnaturą bow echo. W takiej sytuacji porywy wiatru związanego z silnymi prądami zstępującymi mogą przekraczać 120 km/h, powodować poważne szkody materialne i stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia. Dodatkowo burze będą mocno uwodnione, niosące bardzo intensywne, miejscami nawalne opady deszczu. Możliwy będzie także grad o znacznej średnicy, lokalnie powyżej 5 cm. Nie wykluczone że pojedyncze z superkomórek będą wyjątkowo silne, powodując rozległe szkody na niewielkim obszarze.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W regionie średniego zagrożenia burzowego układy będą dość silne, jednak bliskość niżu i niewielka odległość między frontami ciepłym i chłodnym sprawią, że burze na zachodzie obszaru nie będą miały wystarczająco dużo czasu i energii, aby się zintensyfikować. Na wschodzie regionu z kolei będą one zanikać z powodu późnych godzin nocnych. Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, a także bardzo silny, miejscami niszczący wiatr. Nie wykluczamy również gradu o średnicy do 5 cm. Lokalnie zjawiska mogą być bardzo gwałtowne i powodować znaczne straty.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar północnej Polski będzie znajdował się w bezpośrednim sąsiedztwie centrum niżu. Ograniczy to więc rozwój silnych burz, ale nie wykluczy ich całkowicie. Zjawiska będą więc na ogół umiarkowane, niosące głównie intensywne i długotrwałe opady deszczu, a także porywisty wiatr. Na wschodzie z kolei zagrzmi dopiero w nocy. Zjawiska wytracą w większości swój impet i będą zanikać. Związane z nimi będą głównie długotrwałe, intensywne opady deszczu i miejscami silny wiatr.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.