Prognoza burzowa na 21.06.2023 i noc z 21/22.06.2023
W środę przez Polskę przechodzić będzie początkowo front ciepły, za którym napływać będzie rozgrzana i wilgotna masa powietrza, a tuż za nim nacierać będzie front chłodny z linią zbieżności wiatru. Znajdziemy się jednocześnie w obrębie oddziaływania niżu znad Morza Północnego. Taka sytuacja baryczna, wraz ze wspomnianym napływem gorącego powietrza sprawią, że w większości Polski wystąpią dogodne warunki do rozwoju dość licznych i miejscami silnych burz. Ich główna aktywność przypadnie na godziny popołudniowe, choć grzmieć może także w drugiej połowie nocy. Komórki początkowo powinny się pojawić w południowej i południowo-zachodniej części kraju około południa, następnie będą dość szybko się budować w pozostałych obszarach zachodniej, a później centralnej Polski. W późniejszych godzinach powinny łączyć się w większe klastry, a nie wykluczone także, że powstaną jeden czy dwa niewielkie układy wielokomórkowe. Zjawiska będą najbardziej prawdopodobne w pasie południkowym centralnej Polski, oraz na wyżynach i przedgórzu Sudetów.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Pas Polski centralnej będzie potencjalnie najbardziej zagrożony środowymi burzami. W środowisku wilgotnej i rozgrzanej masy powietrza w ciepłym wycinku niżu, pojawią się miejscami gwałtowne burze, niosące ulewne opady deszczu, grad o znacznej średnicy, a także lokalnie niszczące porywy wiatru. Istnieje podwyższone zagrożenie ze strony zjawisk downburst i microburst (silne prądy zstępujące), nie można wykluczyć również superkomórek, niosących najsilniejsze zjawiska. Istnieje niewielki potencjał do powstania przynajmniej jednej trąby powietrznej. Burze na ogół powodować będą zalania, oraz szkody wiatrowe i gradowe.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar zachodni:
Na zachodzie kraju burze będą umiarkowane, lokalnie silne. Nieść będą przede wszystkim silne porywy wiatru i punktowo intensywne opady deszczu. Nie wykluczone, że część z nich przeistoczy się w superkomórki, które jednak dość szybko przemieszczą się na wschód, nadal się intensyfikując. Początkowo wyzolowane burze, będą stopniowo łączyć się w większe struktury, niosąc na znacznym obszarze intensywne opady deszczu. Z burzami związane będą także lokalne opady gradu.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar wschodni:
W wyznaczonym obszarze burze będą w fazie zaniku, pojawią się głównie późnym popołudniem bądź w nocy. Głównym zagrożeniem z nimi związanym będą intensywne opady deszczu, oraz miejscami silny wiatr. Nie wykluczamy także lokalnie gradu. Największe szanse na wieczorne i nocne burze będą na północy obszaru.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Na wschodzie Polski szanse na burze będą znikome. Możliwe że miejscami zagrzmi dopiero w drugiej połowie nocy. Istnieje również marginalne prawdopodobieństwo popołudniowych, słabych i wyizolowanych burz. Ze zjawiskami Związane będą głównie punktowo intensywne opady i silny wiatr.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.