Prognoza burzowa na 21.06.2022
Po przejściu frontu z silnymi burzami, Polska we wtorek będzie w zasięgu chłodniejszej masy polanormorskiej. Na wschodzie nadal będzie nieznacznie niestabilne powietrze zasobne w wilgoć, co może doprowadzić do powstania chmur kłębiastych i lokalnie przelotnych burz. Na krańcach wschodnich komórki mogą być silniejsze, łączyć się w klastry i nieść lokalnie znaczne sumy opadowe. Front odpowiedzialny za poniedziałkowe burze nadal będzie dzielił Polskę, jednak przesunie się na południe i nieco osłabnie. Choć ponownie pojawić się może w jego linii niż wtórny, to będzie on mniej aktywny, a różnica temperatur na obszarze Polski zdecydowanie się zmniejszy. Dodatkowym czynnikiem hamującym będzie zachmurzenie warstwowe nad znaczną częścią kraju.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Na północnym wschodzie i wschodzie kraju burze mogą się organizować w większe klastry, część z komórek może także przekształcić się w superkomórki. Ogólnie jednak potencjał burzowy będzie mocno ograniczony, a zjawiska w większości będą lokalne i krótkotrwałe. Mimo tego miejscami może intensywnie padać deszcz, czy spaść niewielki grad. Część burz może też generować silny wiatr. Szczególnie uważać powinny osoby przebywające na otwartej przestrzeni, zwłaszcza na jeziorach. Komórki mogą być wbudowane w większą strefę zachmurzenia, przez co wypatrzenie ich z dużym wyprzedzeniem może być niemożliwe.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym regionie możliwe będą przelotne opady i lokalnie krótkotrwałe, słabe burze. Głównym zagrożeniem z nimi związanym będą miejscami obfite opady deszczu, oraz fakt, że część burz będzie wbudowana w większe strefy opadu, przez co wypatrzenie ich z wyprzedzeniem może być trudne lub niemożliwe.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.