Prognoza burzowa na 20.08.2023 i noc z 20/21.08.2023
W niedzielę przez Polskę przechodzić będzie front chłodny, związany z niżem znad północno-wschodniego Atlantyku. Mimo podwyższonej niestabilności troposfery i napływu chłodniejszego powietrza, warunki do rozwoju burz nie będą zbyt dobre. Spodziewamy się przeważnie rozproszonych komórek, z których tylko niewielka część może się połączyć w większe klastry. Formacje nieść będą punktowo silny deszcz, lokalnie z porywistym wiatrem i gradem. Większość burz będzie słaba, bądź umiarkowana. Nie wykluczone, że pojawią się jedna czy dwie superkomórki. Pierwsze grzmoty wystąpią koło południa, ostatnie burze zanikną w drugiej połowie nocy. Największe szanse na burze będą na zachodzie, oraz w górach, przez co zalecamy zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza w najwyższych partiach Karpat i Sudetów.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Zachodnia część kraju będzie w strefie bezpośredniego oddziaływania frontu chłodnego i tu też zjawiska będą najbardziej prawdopodobne, oraz najsilniejsze. Z burzami związane będą punktowo intensywne opady deszczu, silny wiatr i na ogół niewielki grad. Możliwe że powstanie tu przynajmniej jedna burza superkomórkowa. Na południowym wschodzie kraju z kolei szanse na burze będą nieznacznie podwyższone, jednak same zjawiska będą w większości słabe, bądź umiarkowane.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Pas od Górnego Śląska i Małopolski, po Mazury, Warmię i Podlasie będzie mało dogodny do rozwoju burz. Nie wykluczone jednak, że w godzinach popołudniowych, pojawią się tu przelotne opady pochodzenia konwekcyjnego. Część komórek może być zdolna do wytworzenia pojedynczych wyładowań, bądź nawet krótkotrwałych burz. Najbardziej prawdopodobne będą w godzinach późno popołudniowych i wieczornych.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.