Prognoza burzowa na 20.08.2022
Sobota to kolejny dzień z dynamiczną aurą. Przez Polskę nadal przebiegać będzie linia zbieżności wiatru, która to będzie jednym z głównych czynników wspomagających konwekcję. Nad naszym krajem w dalszym ciągu zalegać będzie zasobna w wilgoć i bardzo ciepła masa powietrza. Parametry skrętności i uskoków wiatru ponownie pozwolą na wytworzenie się silnych burz, w tym superkomórek. Same burze będą mogły łączyć się w większe struktury konwekcyjne – układy burzowe, czy klastry. Pierwsze zjawiska burzowe będą się mogły pojawiać już w godzinach porannych. Największej ilości burz spodziewamy się jednak w godzinach popołudniowych i wieczornych. Grzmieć będzie mogło także w nocy. Szczyt aktywności przypadnie na godziny późno popołudniowe, wieczorne i pierwszą połowę nocy. Podobnie jak w piątek, możliwe będzie wystąpienie silnych zjawisk downburst, a nawet przypadku trąby powietrznej. Nie wykluczony także duży grad. Większość burz powinna zaniknąć w nocy, jednak możliwe jest, że część z klastrów, bądź nawet cały układ burzowy, dotrwa do godzin rannych w niedzielę. Najpewniej komórki będą dość nieliczne, przez co nie wszędzie zagrzmi. Tam, gdzie jednak pojawią się wyładowania, sytuacja może być groźna. Wiatr w porywach może osiągać, a lokalnie przekraczać 100 km/h. Grad może mieć średnicę ponad 3 cm, a opad natężenie powyżej 50 mm/h.
Prognoza może zostać zaktualizowana.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Wyznaczony rejon cechować się będzie podwyższonym prawdopodobieństwem wystąpienia lokalnie silnych burz, łączących się w większe klastry. Istnieją spore szanse, że większość z nich będzie superkomórkami, co niesie zagrożenie punktowo silnym wiatrem, nawalnymi opadami deszczu czy gradem o znacznej średnicy. Możliwe jest także powstanie trąby powietrznej. Burze przemieszczać się będą z południa na północ i wystąpią głównie po południu i wieczorem, choć lokalnie, słabsze komórki mogą pojawić się już przed południem. Szczególnie uważać powinni turyści w górach – chmury mogą piętrzyć się dość szybko i burza może powstać w ciągu kilkunastu minut, nie dając odpowiednio dużo czasu na znalezienie schronienia. Podobnie jak w sobotę, w rejonie istnieje duże zagrożenie akumulacją opadów i powstawaniem lokalnych zalań i podtopień, a także szkód wiatrowych.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar na zachodzie to niższa szansa na pojawienie się zorganizowanej konwekcji. NWL od wschodniej strony to przede wszystkim wygasające burze i powstałe, słabsze komórki konwekcyjne. Możliwe jednak, zwłaszcza na północnym zachodzie kraju, że w godzinach wieczornych i nocnych, dotrą tam większe strefy opadów z możliwymi wbudowanymi, zanikającymi burzami. Jeśli zagrzmi, to głównym zagrożeniem będą silny wiatr i intensywny opad deszczu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG powinien pozostać wolny od zorganizowanej konwekcji. Pojawią się tam najwyżej pojedyncze komórki opadowe, które mogą generować niewielką ilość wyładowań doziemnych.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.