Prognoza burzowa na 20.06.2023
Wtorek będzie pierwszym dniem burzowej serii, związanej ze zbliżającym się do Polski systemem frontów, powiązanych z niżem znad Skandynawii. Będzie on odpowiedzialny za wzrost aktywności burzowej nad naszym krajem, oraz zwiększenie się ich intensywności. Prognozowane warunki wskazują na możliwość miejscami silnych burz, głównie w południowo-zachodniej Polsce. Konwekcja początkowo będzie blokowana przez czynniki hamujące, jednak przewidywane na popołudnie przerwanie blokad sprawi, że powinien nastąpić gwałtowny rozwój początkowo rozproszonych, silnych burz. Z biegiem dnia część z nich połączyć się może w większe klastry. Główna aktywność przypadnie na godziny późno popołudniowej i wieczorne. Choć burz nie powinno być wiele, miejscami mogą powodować znaczne szkody. Najpewniej przed południem zagrzmi jedynie lokalnie na północnym wschodzie kraju. Ostatnie burze powinny natomiast wygasnąć w drugiej połowie nocy w południowej części Polski.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Region południowo-zachodniej Polski został objęty średnim stopniem zagrożenia z powodu podwyższonych parametrów konwekcji, oraz ustępujących popołudniu czynników ją blokujących. Obecne prognozy wskazują na nieliczne, ale silne burze, mogące nieść punktowo nawalne opady deszczu i grad o znacznej średnicy, a także silny, niszczący wiatr. Nie można wykluczyć pojedynczych przypadków superkomórek, w tym przynajmniej jednej zdolnej do wygenerowania tornada. Zjawiska mogą łączyć się w późniejszych godzinach w większe struktury, powodując zalania na znacznym obszarze, oraz szkody wiatrowe. Oczywistym zagrożeniem będą także wyładowania.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Obszar NWL wyznaczono z powodu podwyższonego prawdopodobieństwa wystąpienia miejscami silnych burz. Zjawiska będą na ogół rozproszoone na północy regionu, oraz najprawdopodobniej powiązane w większy klaster na wschodzie. Burzom towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, punktowo silny wiatr i nie wykluczone, że niewielki grad.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony), obszar zachodni: W wyznaczonym regionie burze będą na ogół słabe i rozproszone (północ), bądź zanikające, powodujące miejscowe zalania i mogące nieść silny wiatr (wschód). Zjawiska są jednak dość mało prawdopodobne.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony), obszar wschodni: Wschodnia część Polski będzie mało prawdpodobna do rozwoju burz. Jeśli jednak wystąpią, to najpewniej wczesnym popołudniem na krańcach północno-wschodnich. Poza punktowo silnym deszczem nie powinny nieść większego zagrożenia.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.