Prognoza burzowa na 20.06.2019
Aktualizacja: Dodano na wschodzie obszar SRD.
W czwartek ponownie w praktycznie całym kraju mogą pojawić się burze. Będą one podobnie jak wczoraj izolowane, rozproszone i niemal stacjonarne. Jednak na zachodzie i północnym zachodzie mogą przybierać formę multikomórek i małych układów burzowych. Nie można wykluczyć pojawienia się kilku superkomórek burzowych. Głównym zagrożeniem będą intensywne / nawalne opady deszczu, które przy wolnym poruszaniu się burz mogą powodować kolejne zalania i podtopienia. Możliwe są też opady gradu, do 4 cm średnicy oraz silne porywy wiatru. Pierwszych burz spodziewamy się już przed południem. Ostatnie komórki powinny wygasać wieczorem lub w pierwszej części nocy. Istnieje mała szansa pojawienia się trąby powietrznej.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Na zachodzie i północnym zachodzie oraz północy spodziewamy się wystąpienia najsilniejszych burz. Z uwagi na lepsze niż w pozostałej części kraju warunki do organizacji się burz możliwe jest utworzenie się burz wielokomórkowych oraz superkomórek burzowych. Możliwe są także opady gradu oraz przede wszystkim intensywne/ nawalne opady deszczu mogące powodować zalania i podtopienia. Punktowo możliwy taże silny wiatr. Nieco silniejsze burze mogą się także pojawić na południu, dlatego został uwzględniony obszar SRD.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Zagrożeniem będą przede wszystkim punktowe, izolowane komórki burzowe. Będą one powstawać dość szybko, ale z uwagi na brak warunków kinematycznych będą wolne, niemal stacjonarne. Mogą generować znaczne sumy opadowe, które także mogą powodować lokalne zalania i podtopienia. Możliwe są także opady małego gradu. Komórki burzowe mogą w swoim cyklu życia generować znaczne ilości wyładowań atmosferycznych. W większości obszaru burze mogą pojawić się popołudniem lub wieczorem.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.