Prognoza burzowa na 20.05.2024 i noc z 20/21.05.2024
W poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu płytkiego, zanikającego niżu znad Niemiec. Układ przyniesie kolejną porcję burz, które niestety będą silniejsze niż te w ostatnich dniach. Zjawiska mogą pojawić się w całym kraju, zwłaszcza na wschodzie i południu. Z południa na północ przemieszczać się będzie zanikający front chłodny, który nasili warunki konwekcyjne. Spodziewamy się początkowo głównie wyizolowanych burz, które z czasem będą się nasilać i łączyć w większe klastry. Nie wykluczone, że zanikające systemu burzowe będą napędzać nowe komórki w pobliżu. Z burzami związane będą głównie intensywne opady deszczu, lokalnie grad i silny wiatr. Możliwe jest także, ponownie, powstanie lejów kondensacyjnych, czy jednej lub kilku trąb lądowych. Dodatkowo w górach może nastąpić rozwój licznych, zasobnych w wilgoć burz, mogących powodować liczne zalania.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy), obszar południowy:
W rejonie Karpat i ich przedgórza możliwe jest powstawanie powolnych, dobrze uwodnionych burz, łączących się w większe klastry. Poza opadami gradu i punktowo silnym wiatrem, głównym zagrożeniem będzie długotrwały deszcz, mogący powodować zalania i podtopienia. Górskie potoki mogą szybko wzbierać. Możliwe jest także uformowanie się w regionie pojedynczych superkomórek, niosących zintensyfikowane zjawiska.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy), obszar północno-wschodni:
Na północnym wschodzie kraju burze będą miały inny charakter niż te w górach. Tu spodziewamy się głównie pojedynczych komórek i klastrów, w tym z superkomórkami, niosących silny wiatr i opady gradu. Nie wykluczone, że punktowo grad będzie miał znaczną średnicę. Dodatkowo istnieje znaczne prawdopodobieństwo powstania trąb lądowych, czy lejów kondensacyjnych. Warunki na pojawienia się tornada będą znikome.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar obejmujący północ, centrum i południe kraju będzie dość prawdopodobny do rozwoju burz, jednak nie będą one zbyt intensywne. Główne zagrożenia z nimi związane to punktowo silne i długotrwałe opady deszczu (zwłaszcza na południu), opady gradu i miejscami silny wiatr. Nie wykluczamy pojedynczych superkomórek, niosących silniejsze zjawiska. Dodatkowo istnieć będą dogodne warunki do rozwoju trąb lądowych i lejów kondensacyjnych.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Wyznaczony obszar będzie w większości wolny od zjawisk konwekcyjnych, a te, jeśli się pojawią, będą na ogół słabe. Poza przelotnymi opadami deszczu i punktowo niewielkim gradem, nie powinny stanowić większego zagrożenia.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.