Prognoza burzowa na 20.05.2019
Po porannej aktualizacji modeli zdecydowaliśmy się podnieść obszar zagrożenia do DZ (duże zagrożenie burzami) na wschodzie kraju. Rozszerzony został też obszar SRD. Zalecamy szczególną ostrożność i czujność mieszkańcom tamtych rejonów!
Poniedziałek zapowiada się jako kulminacyjny dzień burzowej aury. Do Polski od południowego zachodu powoli wkracza niż Axel, który zapewniał nam w ostatnich dniach burze. Jego obecność nad naszym krajem poprawi i tak już dobre warunki konwekcyjne. Szczególnie niebezpiecznie będzie na północnym wschodzie i wschodzie kraju, gdzie pojawić się mogą dość duże układy wielokomórkowe, oraz liczne, gwałtowne burze, stwarzające ryzyko powodzi błyskawicznych, szkód wiatrowych i gradowych, oraz przynajmniej jednego przypadku tornada. Pierwszych burz spodziewamy się rano na południu kraju, ostatnich na wschodzie, północny i północnym zachodzie w drugiej połowie nocy. Z kolei na południowym zachodzie kraju mocno i długotrwale popada – tam głównym zagrożeniem nie będą same burze, co właśnie opady deszczu. Warunki konwekcyjne rysują niepokojący scenariusz na pierwszy dzień tygodnia. Istnieją jednak niepewności co do ostatecznego położenia niżu i towarzyszącego mu frontu okluzji, przez co konieczna była poranna aktualizacja prognozy, z podniesieniem stopnia zagrożenia do dużego (DZ). Dzisiejszą prognozę na poniedziałek trzeba traktować jako potencjalnie groźną i bezwzględnie należy uwzględnić możliwość burz w swoich planach, a także na bieżąco śledzić położenie komórek i komunikaty meteorologiczne.
DZ– duże zagrożenie burzami (kolor czerwony): Po porannej aktualizacji modeli numerycznych zdecydowaliśmy się na podwyższenie stopnia zagrożenia burzowego dla wschodniej ściany kraju. Spodziewane tu zjawiska będą gwałtowne, mogące powodować liczne szkody materialne. Zagrożeniem będą przede wszystkim nawalne opady deszczu powodujące zalania i podtopienia oraz możliwe występowanie rzek z koryt, możliwe opady dużego gradu, a także przechodzenie burz nad rejonem przez wiele godzin tj. zjawisko training storms. Pojawić się mogą także superkomórki burzowe, mogące wygenerować trąby powietrzne związane z mezocyklonem. Wszystkim mieszkańcom tego rejonu zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności i śledzenie komunikatów pogodowych oraz relacji nowcastingowej. Prosimy też o zadbanie o własne mienie.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Nie bez powodu obszar ten obejmuje większość kraju. Praktyczne cała wschodnia, północno-wschodnia i centralna Polska znajdą się w bezpośrednim zasięgu znacznie podwyższonych warunków termodynamicznych, wraz z silnymi uskokami wiatru i wysokim uwodnieniem troposfery, dodatkowo w obecności linii zbieżności wiatru i frontu okluzji w pobliżu ośrodka niżowego. Innymi słowy, burze będą miały nie tylko doskonałe warunki do rozwoju, ale i do intensyfikacji i łączenia się w większe układy. To wszystko sprawi, że poniedziałek miejscami będzie bardzo groźnym dniem. Burze, jak i klastry niemal na pewno będą niosły ze sobą intensywne i długotrwałe, a miejscami wręcz nawalne opady deszczu, mogące powodować zalania i powodzie błyskawiczne. Dodatkowo, wiele burz nieść będzie ze sobą grad, który może miejscami przekraczać 3 cm średnicy. Burze wygenerować też mogą silny wiatr, za równo szkwałowy, jak i związany ze zjawiskami downburst. Nie wykluczamy przynajmniej jednego przypadku trąby powietrznej, w tym tornad (mezocyklonalnej trąby powietrznej związanej z superkomórką burzową). Pierwsze wyładowania paść mogą koło południa, choć są szanse na wcześniejszy start konwekcji, ostatnie dopiero w nocy, a na Lubelszczyźnie wyładowania mogą się pojawiać nawet do wtorkowego poranka.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (obszar żółty):
Sytuacja w tym obszarze będzie również dość dynamiczna, ale i tak zdecydowanie mniej niż w obszarze SRD. Burze pojawią się tu już rano, głównie w południowej i centralnej części obszaru (Małopolska, Ziemia Łódzka). Z biegiem dnia burz przybędzie i przybiorą na sile. Komórki mogą łączyć się w większe klastry, jednak przeważnie występować będą wyizolowane komórki burzowe. Część z nich może być gwałtowna i powodować dość liczne straty. Szczególnie dużym zagrożeniem będą silne porywy wiatru, zwłaszcza szkwałowe, oraz lokalne intensywne opady deszczu, powodujące zalania i podtopienia. Szkody, zwłaszcza rolnicze, może powodować również grad. W obszarze NWL istnieją również marginalne szanse na pojawienie się krótkotrwałej trąby powietrznej. Ostatnich wyładowań spodziewamy się w późnych godzinach nocnych, być może już po północy. Potencjał burzowy będzie mocno ograniczony w Małopolsce i na terenach górskich z powodu zachmurzenia, oraz niedoborów wilgoci w środkowej troposferze. Również czas wejścia niżu i frontu okluzji nie będzie sprzyjał wykorzystaniu pełnego potencjału konwekcji.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (obszar zielony):
Tu burze, o ile wystąpią, pojawią się albo bardzo wcześnie rano, albo w ciągu dnia, ale w obszarze strefy ciągłych i dość obfitych opadów deszczu. Wyładowań nie będzie wiele, a same burze nie będą stanowić większego zagrożenia. Głównym zagrożeniem będzie intensywny i długotrwały deszcz, który jedynie miejscami przyniesie pojedyncze, słabe burze.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
You must be logged in to post a comment.