Prognoza burzowa na 20.04.2021
We wtorek czeka nas kolejny dzień z wiosennymi zjawiskami konwekcyjnymi. W ciągu dnia ponownie pojawią się dość korzystne warunki do rozwoju umiarkowanie uwodnionych komórek burzowych, jednak o innym charakterze niż w poniedziałek. Powstawanie komórek związane będzie z napływem chłodnej masy powietrza o wysokiej niestabilności. W ten sposób spodziewać się można rozwoju licznych rozproszonych burz. . Miejscami mogą się one organizować w większe struktury, nie można także wykluczyć pojawienia się pojedynczego przypadku superkomórki burzowej. Głównym zagrożeniem będą opady deszczu i wiatr, a w mniejszym stopniu grad. Burze poruszać się będą początkowo ze wschodu na zachód, jednak wraz z upływem czasu zmieni się kierunek wiatru, a komórki konwekcyjne wędrować będą z północy na południe. Pierwszych wyładowań można się spodziewać w godzinach wczesno popołudniowych, ostatnie burze wygasać będą wieczorem.
NWL- niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Podobnie jak w dniach poprzednich, największe szanse na burze wystąpią w obszarze NWL. Burze mogą organizować się w nieco większe struktury konwekcyjne. Tutaj wystąpią największe szanse na opady gradu. Podczas takiego zjawiska możliwy jest znaczy, chwilowy spadek temperatury. Mogą mieć one dłuższy cykl życia, a także nie można wykluczyć pojawienia się pojedynczego przypadku superkomórki burzowej.
MRG- marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze możliwe jest pojawienie się przelotnych opadów deszczu i burz. Te nie powinny być gwałtowne, jednak możliwe jest przejście kilku pojedynczych komórek burzowych nad jednym obszarem. Zagrożeniem będą opady deszczu i silniejszy wiatr, w mniejszym stopniu wyładowania atmosferyczne.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.