Prognoza burzowa na 2.07.2024 i noc z 2/3.07.2024
We wtorek Polska będzie w zasięgu klina układu wysokiego ciśnienia związanego z silnym i rozległym wyżem, którego ośrodek ulokuje się nad obszarem nad dalekim obszarem Atlantyku. Na wysokości izobarycznej 500 hPa (ok. 5,5 km n.p.g) nad północną częścią kraju zaznaczać się będzie górny układ niskiego ciśnienia wraz z kroplą chłodu, temperatura powietrza w osi niżu wyniesie -22/-24 stopnie Celsjusza. To właśnie ten górny ośrodek baryczny odpowiedzialny będzie za inicjację konwekcji i formowanie się układów burzowych. W tym przypadku będziemy mieli do czynienia z burzami adwekcyjnymi.
Bliskość górnego ośrodka powodować będzie podwyższone wartości przepływu powietrza w środkowej części troposfery, głównie będą to rozproszone izolowane komórki, które środowisku zwiększonego przepływu powietrza i umiarkowanych uskoków wiatru istnieje możliwość formowania się struktur wielokomórkowych. Podczas przechodzenia układów burzowych główny wysokość opadów wyniesie do 15-20 mm. Porywy wiatru mogą osiągać do około 65 km/h. Lokalnie możliwe są opady drobnego gradu.
Na pozostałym obszarze kraju szansa na pojawienie się burz jest mocno ograniczona. Choć nie można całkowicie wykluczyć ich powstania. Jeżeli się pojawią to, będą ściśle związane z samym frontem atmosferycznym. Prognozowane opady w tej części wyniosą do 10 mm i porywy wiatru do 50-60 km/h.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): W obszarze istnieje największe ryzyko rozwoju burz. Nieść one będą punktowo intensywne opady deszczu, drobny grad oraz silniejszy wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Burze będą jednak zdecydowanie słabsze od tych, które pojawiły się w poprzednich dniach. Możliwe, że część komórek konwekcyjnych łączyć się będzie w niewielkie układy burzowe.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): W obszarze istnieje szansa rozwoju na ogół słabe / burze z silniejszymi opadami deszczu. Ze względu na niewielką ilość dostępnej energii drogą konwekcji, burze nie będą silne, a ich aktywność elektryczna nie powinna być wysoka.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.