Prognoza burzowa na 2.01.2025
W środę przez Polskę przewędruje z północnego zachodu chłodny front atmosferyczny. Sprowadzi on do naszego kraju świeżą masę powietrza arktycznego, które dodatkowo wspomagane przez cieplejsze wody Bałtyku, będzie umiarkowanie niestabilne. Choć samej energii dostępnej drogą konwekcji będzie relatywnie niewiele, tak wymuszone przez front unoszenie powietrza, jak i napływ chłodnego powietrza nad wody morskie (efekt jeziora), wspierane dodatkowo uskokami wiatru i podwyższoną wirowością dolnej troposfery, pozwolą na rozwój komórek konwekcyjnych. Pojawią się one za równo w zasięgu frontu chłodnego, jak i za nim, w napływającej masie arktycznej. Komórki na froncie będą wbudowane w większą strefę zachmurzenia, z kolei te za nim będą na ogół rozproszone. Część z nich może generować intensywne opady, a nawet przelotne burze. Dodatkowo w pasie nadmorskim niewykluczone jest powstanie niewielkich klastrów burzowych w formie liniowej, niosących lokalnie bardzo silny wiatr. Pierwsze burze mogą powstać jeszcze rano, ostatnie najpewniej zanikną wieczorem, choć sporadyczne wyładowania mogą padać także w nocy. Nie wykluczone że powstaną dodatkowo jeden lub kilka pasów konwekcji, niosących serię opadów (i lokalnie burz) idących jedna za drugą.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Północna część województwa pomorskiego, oraz północno-wschodnia zachodniopomorskiego objęte zostały objęte niewielkim stopniem zagrożenia z powodu możliwości wystąpienia tu przelotnych opadów o genezie konwekcyjnej, oraz słabych i lokalnie umiarkowanych burz, związanych z efektem jeziora. Wspomniane czynniki dynamiczne i konwekcyjne będą je tutaj intensyfikować, powodując powstawanie bardziej zorganizowanych struktur. Część z nich może przyjmować formę liniową, z którymi wiązać się będą punktowo silne porywy wiatru. Poza porywami, burze nieść będą miejscami intensywne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, stopniowo przechodzące w sam śnieg. Dodatkowo w linii frontu mogą wystąpić sporadyczne wyładowania czy słabe burze, niosące silny deszcz i punktowo mocne porywy wiatru.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym obszarze mogą występować rozproszone i na ogół słabe burze, głównie związane z napływającą za frontem chłodnym świeżą masą powietrza arktycznego. Z burzami związane będą przeważnie intensywne, przelotne opady deszczu, przechodzące stopniowo w opady mieszane i samego śniegu. Okresowo może padać krupa śnieżna.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.