Prognoza burzowa na 19.08.2024 i noc z 19/20.08.2024 [AKTUALIZACJA]
Burz należy spodziewać się już od rana, częściowo za sprawą zanikającego, nocnego układu, oraz okolicznych burz, a także nowych komórek które powstaną w nocy lub wcześnie rano. Szczyt aktywności przypadnie na późne popołudnie, natomiast wieczorem potencjał burzowy zmaleje, tak jak ich ilość. Nie wykluczone jednak, że miejscami wyładowania będą padały nawet w nocy.
UWAGA : prognoza została zaktualizowana. Zmieniono zasięg obszaru SRD. Ze względu na możliwe kolejne groźne burze w południowej Polsce powodujące powstawanie kolejnych zalań i podtopień, zdecydowano o dodaniu obszaru DZ – dużego zagrożenia burzowego.
DZ– Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): W obszarze spodziewane są wolno przemieszczające się, wydajne opadowo burze, być może także superkomórki burzowe. Sumy opadów mogą być znaczne. Podobnie jak miało to miejsce w poprzednich godzinach opady mogą być na tyle duże, że spowodują powstanie kolejnych, licznych zalań i podtopień. Możliwe będą także opady gradu. Modele pogodowe sugerują opady na poziomie nawet 30-50 mm w ciągu godziny. Niewykluczona możliwość wystąpienia powodzi błyskawicznej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W pasie od Polski południowej po północno-wschodnią i środkowo-wschodnią, burze będą lepiej zorganizowane, zdolne do łączenia się w większe klastry i do generowania lokalnych szkód. Zjawiska będą jednak w dużej mierze stacjonarne, lub powolne, przez co ulewy czy silny wiatr będą bardzo punktowe. Poza ulewami, burze nieść będą także silny wiatr, oraz miejscami dużej średnicy grad. Nie wykluczone że z burzami związane będzie ryzyko zejścia trąby powietrznej. Klastry mogą nieść intensywny i długotrwały deszcz w wielu rejonach przez ponad godzinę. W takiej sytuacji zalania i podtopienia są bardzo prawdopodobne, choć punktowe.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar północny:
W strefie leżącej bezpośrednio w linii frontu burze mogą się tu pojawiać, jednak na ogół będą one krótkotrwałe, skryte w większych strefach opadów, czy przez nie otoczone. Mogą one generować pojedyncze wyładowanie, nie wykluczone że część z nich utrzyma się dłużej. Z burzami w tym sektorze związane będą głównie intensywne i długotrwałe opady deszczu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wąskim pasie strefy frontowe możliwe będą konwekcyjne opady deszczu i sporadyczne wyładowania. Burze będą tu jednak mało prawdopodobne. Zagrzmieć może tu także wcześnie rano, na skutek zanikających, nocnych burz.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.