Prognoza burzowa na 19.08.2022 i noc z 19/20.08.2022
Aktualizacja: Dodano ostrzeżenie obszarowe:
Piątek będzie początkiem kolejnego, dynamicznego okresu. W pasie od Pomorza po Śląsk rozpościerać się będzie linia zbieżności wiatru, na której powstać może płytki, ale dynamiczny niż. W połączeniu z zalegającą nad krajem gorącą i zasobną w wilgoć masą powietrza sprawi, że istniejące dzięki wspomnianym układom parametry skrętności i uskoków wiatru pozwolą na wytworzenie się silnych burz, w tym superkomórek. Burze pojawiać się będą już od wczesnych godzin rannych, jednak główna inicjacja konwekcji nastąpi wczesnym popołudniem. Wówczas spodziewamy się powstania komórek, łączących się w klastry, a nawet w większe układy, niosących nawalny deszcz, powodujący miejscami zalania, silny, niszczący wiatr za równo na czele układów (szkwał), jak i związany z prądami zstępującymi (downburst). Przewidujemy także kilka przypadków opadu gradu o znacznej średnicy, potencjalnie miejscami przekraczającego 5 cm. Burze będą w większości powstawać nad Czechami, oraz nad Sudetami, skąd przemieszczą się do Polski. Szczyt aktywności przypadnie na godziny późno popołudniowe, wieczorne i pierwszą połowę nocy. Większość burz powinna zaniknąć w nocy, jednak możliwe jest że część z klastrów, bądź nawet cały układ burzowy, dotrwa do godzin rannych w sobotę. Najpewniej komórki będą nieliczne, przez co nie wszędzie zagrzmi. Tam gdzie jednak pojawią się wyładowania, sytuacja może być groźna.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Wyznaczony rejon cechować się będzie podwyższonym prawdopodobieństwem wystąpienia lokalnie silnych burz, łączących się w większe klastry. Istnieją spore szanse, że większość z tych burz będzie superkomórkami, co niesie zagrożenie punktowo silnym wiatrem, nawalnymi opadami deszczu czy gradem o znacznej średnicy. Możliwe jest także powstanie trąby powietrznej. Burze przemieszczać się będą z południa na północ i wystąpią głównie popołudniu i wieczorem, choć lokalnie, słabsze komórki mogą pojawić się już przed południem. Szczególnie uważać powinni turyści w Sudetach – chmury mogą piętrzyć się dość szybko i burza może powstać w ciągu kilkunastu minut, nie dając odpowiednio dużo czasu na znalezienie schronienia.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar NWL będzie na ogół wolny od burz. Możliwe jednak, że te miejscami się pojawią, zwłaszcza na północnym zachodzie kraju, gdzie w godzinach wieczornych i nocnych dotrzeć mają większe strefy opadów z możliwymi wbudowanymi, zanikającymi burzami. W pasie centralnym z kolei możliwe będą rozproszone komórki, będące pozostałościami klastrów z zachodniej Polski. W linii od Warmii po Małopolskę grzmieć może głównie w nocy. W obu obszarach NWL głównym zagrożeniem będą silny wiatr i długotrwałe, intensywne opady deszczu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG powinien pozostać wolny od zorganizowanej konwekcji. Nad ranem powinny tam dotrzeć obumarłe burze, niosące głównie silny deszcz i punktowo porywisty wiatr. Możliwe jednak, że nadal padać będą pojedyncze wyładowania.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.