Prognoza burzowa na 19.07.2021
Czas obowiązywania: od 19.07.2021 08:00 CEST do 20.07.2021 08:00 CEST
W poniedziałek Polska nadal będzie w zasięgu dość ciepłej, ale już bardziej stabilnej masy powietrza. Choć burze będa znacznie słabsze i mniej zasobne w wodę niż w ostatnich dniach, to nadal będą one występować. Tym razem większość aktywności spodziewamy się na północy kraju za sprawą mało aktywnego frontu chłodnego, który ma przejść przez ten rejon Polski. Główna aktywność konwekcji pojawi się jednak w nieco chłodniejsze masie polarnomorskiej za linią frontu. Różnica temperatur pomiędzy czołem a tyłem frontu wyniesie jedynie kilka stopni, a sam układ będzie mało energetyczny, przez co nie ma mowy o burzach frontalnych. Z kolei południe kraju będzie nadal w zasięgu pofalowanego frontu znad Słowacji, Węgier i Ukrainy. Tu głównie zadziała orografia terenu, która może wspomagać powstawanie lokalnych, przelotnych opadów i krótkotrwałych burz, zwłaszcza w górach. Ogólne prawdopodobieństwo burz będzie jednak bardzo niskie, a same komórki wyizolowane, więc w większości obszaru prognozy nie powinno nawet padać.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon NWL został wyznaczony z powodu zwiększonego prawdopodobieństwa konwekcyjnych opadów deszczu, w tym związanych z burzami. Same komórki nie powinny być silne, jednak ich znaczna ilość i możliwość powstawania pasów konwekcyjnych sprawiają, że zdecydowaliśmy się podwyższyć stopień potencjalnego zagrożenia burzami. Poza opadami, burze i komórki konwekcyjne mogą nieść również silniejsze porywy wiatru.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Północny rejon MRG, podobnie jak NWL, został wyznaczony z powodu prognozowanego rozwoju rozproszonej konwekcji za frontem chłodnym. Komórki mogą nieść miejscami intensywne, ale przelotne opady, nie wykluczone że miejscami także zagrzmi. Południowy pas z kolei MRG obejmuje obszar przewidywanego występowania wyizolowanych, sporadycznych i krótkotrwałych burz, związanych z oddziaływaniem frontu znad Słowacji i Węgier, oraz wyżynnej i górzystej rzeźby terenu. Największe szanse na wyładowania będą w Karpatach, zwłaszcza w Bieszczadach, Tatrach i Pieninach. W obu strefach MRG głównym zagrożeniem będą silne, przelotne opady deszczu i wyładowania doziemne.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.