Prognoza burzowa na 18.08.2023 i noc z 18/19.08.2023
W piątek pozostaniemy pod wpływem gorącej, zasobnej w wilgoć i niestabilnej masy powietrzna. Płytki niż, ulokowany nad Europą Środkową, pozwoli na uwolnienie potencjału burzowego w tej części Starego Kontynentu, między innymi nad Polską. Znaczne uwodnienie troposfery, w połączeniu z podwyższoną chwiejnością spowodują, że komórki burzowe będą pojawiać się dość szybko i mogą w niektórych przypadkach nasilać się do superkomórek. Prognozowane burze będą miejscami dość silne, łączące się w większe klastry, a nie wykluczone także, że w układ wielokomórkowy. Zjawiska nieść będą głównie intensywne opady deszczu, choć z burzami związane będą także silne porywy wiatru i grad. Grzmieć może już koło południa, a ostatnie burze zanikną najpewniej w pierwszej połowie nocy.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym obszarze szanse na burze będą największe, a same zjawiska potencjalnie najsilniejsze. Burze najpewniej pojawią się najpierw w górach i na przedgórzach, po czym szybko zaczną się formować także w innych regionach. Komórki w wielu przypadkach będą łączyć się w klastry, nie wykluczone, że popołudniu bądź pod wieczór powstanie tu układ wielokomórkowy. Z burzami związane będą głównie obfite opady deszczu, oraz silny wiatr. Punktowo spadnie też znacznej średnicy grad. W przypadku klastrów, czy układu, deszcz będzie długotrwały, miejscami powodujący zalania. Część z burz stanie się superkomórkami, zdolnymi do wytwarzania bardzo silnego wiatru prostoliniowego. Istnieje także niewielka szansa na powstanie tornada.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Region NWL będzie mniej narażony na burze, jednak tu też będą one dość prawdopodobne. Możliwe tu jest powstanie większych klastrów, czy w godzinach nocnych, wkroczenie zanikającego układu wielokomórkowego. Głównym zagrożeniem będą tu intensywne i miejscami długotrwałe opady deszczu, czy silny wiatr.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar Polski wschodniej (poza Podkarpaciem) będzie w większości wolny od burz. Możliwe będą tu jedynie pojedyncze komórki konwekcyjne, lokalnie z przelotnym deszczem. Nie można jednak wykluczyć pojedynczych wyładowań.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.