Prognoza burzowa na 18.07.2020
Czas obowiązywania: od 18.07.2020 08:00 CEST do 19.07.2020 08:00 CEST
W sobotę Polska południowa będzie w zasięgu ciepłego wycinka niżu, którego centrum ulokuje się nad południowo-zachodnią Słowacją. Poprzedzający go front ciepły będzie przemieszczał się na północny zachód, sprowadzając ciepłe i dość niestabilne powietrze znad Morza Czarnego. Zasoby wilgoci będą jednak ograniczone, a przez to i potencjał do rozwoju burz. Większość komórek będzie raczej umiarkowana, choć spodziewamy się rozwoju kilku superkomórek. Możliwe jest łączenie się burz w lepiej zorganizowane klastry. Główną cechą sobotnich burz będzie jednak znaczne uwodnienie, co miejscami może skutkować podtopieniami, lub wezbraniami rzek, zwłaszcza na terenach górskich i wyżynnych. Szczególną uwagę muszą zachować turyści w górach – burze będą powstawać szybko i będzie ich sporo. Nawet bez wyładowań, opady konwekcyjne i chwilami silny wiatr będą stwarzać zagrożenie, szczególnie w partiach szczytowych.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Prawdopodobieństwo burz będzie tu największe i praktycznie cała aktywność elektryczna powinna ograniczyć się do tego regionu. Szczególnie w górach i na wyżynach przewidujemy rozwój licznej konwekcji opadowej i burzowej. Poza wyładowaniami doziemnymi, zagrożeniem będą także intensywne opady deszczu, które lokalnie mogą powodować podtopienia, bądź wezbrania rzek. Szczególnie duże zagrożenie przewidujemy dla regionu Nysy i Kotliny Kłodzkiej. Same burze będą w późniejszych godzinach organizować się w klastry, niosące spore ilości wody także w godzinach nocnych.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie bardzo małe, wręcz znikome. Poza przelotnymi opadami i wzrostem zachmurzenia nie przewidujemy większego zagrożenia ze strony warunków pogodowych. Możliwe że lokalnie słabo zagrzmi, jednak najpewniej całość aktywności burzowej będzie zawarta w obszarze NWL.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.