Prognoza burzowa na 18.06.2023
W niedzielę Polska pozostanie w zasięgu płytkiego pola obniżonego ciśnienia z niskim gradientem barycznym. Dodatkowo obecność linii zbieżności wiatru nad wschodnią częścią kraju sprzyjać będzie ponownemu powstawaniu burz. Wspomniana niewielka różnica ciśnień sprawi, że podobnie jak w poprzednich dniach, opady będą przemieszczać się dość wolno, prowadząc do zalań i podtopień. Największe szanse na burze będą w pasie od południowo-wschodniej, po północną część kraju. Same burze powinny być na ogół słabe bądź umiarkowane, obszar NWL został wydany głównie ze względu na wspomniane, punktowo intensywne opady. Konwekcja początkowo będzie rozproszona, łącząca się w godzinach popołudniowych w klastry, głównie w regionie niewielkiego zagrożenia burzowego. Tam też zjawiska będą najbardziej prawdopodobne. Pierwszych burz spodziewamy się przed południem, ostatnich krótko po zachodzie słońca.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon NWL będzie najbardziej prawdopodobnym obszarem wystąpienia burz. Komórki będą powolne i wydajne opadowo, co będzie sprzyjać zalaniom, czy znacznym sumom opadowym na niewielkim obszarze. Miejscami spaść może także grad, czy mocniej powiać wiatr. Konwekcji towarzyszyć będą również wyładowania, które, choć sporadyczne, mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób przebywających na otwartym terenie.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W wyznaczonym obszarze spodziewamy się lokalnych, przelotnych opadów o genezie konwekcyjnej, miejscami związanych z burzami. Będą one na ogół wyizolowane, a same wyładowania raczej sporadyczne i im dalej na zachód, tym mniej prawdopodobne. Komórkom mogą towarzyszyć miejscami silne porywy wiatru.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.