Prognoza burzowa na 18.04.2025 i noc z 18/19.04.2025 [AKTUALIZACJA]
![Prognoza burzowa na 18.04.2025 i noc z 18/19.04.2025 [AKTUALIZACJA]](https://obserwatorzy.info/wp-content/uploads/2025/04/forecast-20250418-1.png)
Prognoza burzowa na 18.04.2025 i noc z 18/19.04.2025 [AKTUALIZACJA]
W piątek do naszego kraju będzie napływać zwrotnikowa masa powietrza znad Morza Śródziemnego. Od zachodu powoli napierać będzie jednak front chłodny, który według prognoz będzie falował. Sprawi to, że występujące w cieplejszym powietrzu warunki kinematyczne jeszcze bardziej się poprawią. W godzinach późno popołudniowych z jednego z zafalowań ma uformować się niż, który da jeszcze lepsze podłoże do tworzenia się burz. Całość dodatkowo będzie wspierać zatoka niskiego ciśnienia znad Alp. Jednak nawet bez tego wspomagania, masa zwrotnikowa nad Polską będzie niestabilna i zasobna w wilgoć, co już samo w sobie pozwoliłoby na rozwój miejscami silnych burz. Zestawienie prognozowanych warunków pozwoli na powstanie początkowo wyizolowanych burz, z czasem łączących się w większe klastry, Potencjalnie pod koniec dnia może także powstać większy i dobrze zorganizowany układ wielokomórkowy. Związane z nim mogą być bardzo silne porywy wiatru, oraz intensywny deszcz i znaczna aktywność elektryczna. Wcześniejsze burze, w tym superkomórki, mogą nieść ryzyko punktowych, niszczących porywów wiatr, a także intensywnych opadów deszczu i miejscami gradu o średnicy ponad 3 cm. Istnieje także potencjał na uformowanie się trąby powietrznej. Pierwsze burze mogą pojawić się jeszcze przed południem, jednak najpewniej inicjacja konwekcji nastąpi wczesnym popołudniem. Szczyt aktywności przypadnie na godziny wieczorne i pierwszą połowę nocy. Burze zanikną miejscami dopiero nad ranem w sobotę.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W pasie od południowo-wschodniej do środkowo-północnej Polski potencjał do rozwoju burz będzie największy. Prognozowany jest tutaj rozwój początkowo rozproszonych, lokalnych burz, w tym superkomórek. Wraz z biegiem dnia, będą się one łączyć w większe klastry, a pod koniec dnia mogą wytworzyć większy układ wielokomórkowy, najpewniej w północnej części obszaru prognozy (wschodnie Kujawy, północno-zachodnie Mazowsze, Warmia), przemieszczający się na północ. Część prognoz sugeruje jednak powstanie układu bardziej w centrum kraju i jego dalszą wędrówkę ku północy Polski. Niezależnie od sytuacji, związane z nim będą, silne, miejscami potencjalnie niszczące porywy wiatru, oraz intensywne, długotrwałe opady deszczu. We wczesnym stadium, burze nieść mogą dodatkowo opady gradu o znacznej średnicy, a także w pojedynczych przypadkach, ryzyko powstania trąby powietrznej.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty, strefa wschodnia): Podobnie jak w obszarze średniego zagrożenia burzowego, powstające tu burze początkowo będą wyizolowane. Nieść mogą wówczas zagrożenie punktowymi, silnymi porywami wiatru i intensywnym deszczem, oraz gradem. Również tutaj możliwe będzie zagrożenie ze strony krótkotrwałej trąby powietrznej. W kolejnych godzinach burze mogą łączyć się w większe klastry, co zniweluje zagrożenie tornadami i gradem, ale zwiększy prawdopodobieństwo zalań, czy szkód wiatrowych na znacznym obszarze. Dodatkowo w pierwszej połowie nocy może przejść tu zanikający układ wielokomórkowy (północ regionu, czyli Mazury i północ Mazowsza), niosąc ze sobą intensywne opady deszczu i silny wiatr.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty, obszar zachodni): Region ten będzie już w bezpośrednim obrębie frontu. Rozwijać się tutaj mogą burze, głównie wbudowane w strefy opadów i zachmurzenia. Choć punktowo mogą być one silne, na ogół będą umiarkowanej siły. Również tutaj nie wykluczamy pojedynczych superkomórek, niosących znaczne ilości deszczu, czy silny wiatr i lokalnie grad. Burze te mogą łączyć się w większe formacje, a dodatkowo obudowując się deszczem, mogą doprowadzić do powstania zjawiska training storms – serii burz idących jedna za drugą, powodując zalania przez długotrwały, intensywny deszcz.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony, obszar wschodni): W tym obszarze burze pojawią się dopiero pod koniec dnia, a najpewniej w nocy. Nie wykluczone że na wyładowania przyjdzie tu czekać do drugiej połowy nocy, gdy wkroczą zanikające pozostałości większych klastrów czy nawet układu wielokomórkowego. Największe szanse na wyładowania będą na Mazurach. Z burzami związane będą intensywne i miejscami długotrwałe opady deszczu, oraz potencjalnie silny wiatr.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony, obszar zachodni): W zachodniej Polsce burze będą występować bezpośrednio w strefie frontu, lub już za nim. Będą więc wbudowane w większe strefy opadowe i na ogół słabe, oraz krótkotrwałe. Związane z nimi będą głównie intensywne opady deszczu, miejscami silny wiatr. Lokalnie mogą one generować także opady niewielkiego gradu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.