Prognoza burzowa na 17.08.2024 i noc z 17/18.08.2024
W sobotę nasz kraj znajdzie się w zasięgu zafalowanego frontu atmosferycznego, przemieszczającego się znad Bałtyku. Oddziaływać będzie głównie na Pomorze i Warmię. Praktycznie cały kraj będzie objęty rozgrzaną i wilgotną masą powietrza zwrotnikowego, bardzo zasobnego w energię. Najwięcej jej będzie w południowych regionach kraju, gdzie dodatkowo pojawią się dogodne warunki do powstawania rozproszonych, powolnych i lokalnych burz. Zjawiska będą dość mocno oddalone od siebie i lokalne, przez co w większości obszaru prognozy, podobnie jak w ostatnich dniach, burze się nie pojawią. Tam gdzie jednak wystąpią, związane z nimi będą zalania i punktowo opady gradu. Relatywnie niewielka ilość energii na północy kraju będzie jednak mocno wsparta uskokami wiatru, związanymi ze wspomnianym frontem. Stworzy to warunki do powstania kilku superkomórek, najpewniej dość rozproszonych, niosących lokalnie gwałtowne zjawiska. Związane z nimi będą głównie silne porywy wiatru, intensywne opady deszczu i miejscami grad. Możliwe będzie także powstanie trąby powietrznej. Ze względu na potencjalnie groźną, ale nadal niepewną sytuację pogodową, planujemy poranną aktualizację prognozy, potencjalnie z podwyższeniem stopnia zagrożenia. Burze mogą pojawić się już wcześnie rano, głównie na południu kraju. Główna ich aktywność przypadnie na późne popołudnie i wieczorem zaczną dość szybko zanikać. Część z nich utrzyma się jednak w nocy na dość dobrych warunkach konwekcyjnych, zwłaszcza w południowej i południowo-wschodniej Polsce. W tym regionie burze mogą miejscami występować do rana w niedzielę.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W Polsce południowej, południowo-zachodniej i centralnej spodziewamy się początkowo punktowych, mocno wyizolowanych burz, niosących intensywny i długotrwały deszcz. Część z nich połączy się później w większe klastry opadowe, generujące jeszcze większą ilość opadów. Nie wykluczamy powstania tu także kilku superkomórek burzowych, niosących dodatkowo silny wiatr i opady większego gradu. Mocno lokalny i rozproszony charakter burz sprawi, że ponownie nie pojawią się one wszędzie w obszarze prognozy. W godzinach wieczornych i nocnych zacznie dominować zbliżający się zafalowany front, co sprawi że burze najpewniej przejdą w fazę bardziej zorganizowaną, a także nasilą się. Potencjalnie pojawi się ich więcej, bądź wzrośnie siła superkomórek. Zaczną dominować aktywne elektrycznie burze zalewowe i wiatrowe.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar południowy:
Podobnie jak w strefie średniego zagrożenia burzowego, również i tu mogą pojawić się klastry burzowe z intensywnymi opadami deszczu, oraz miejscami silnym wiatrem. W godzinach nocnych z kolei na wschodzie obszaru wystąpić mogą większe klastry burzowe z silnym wiatrem i bardzo intensywnym deszczem. Nie wykluczamy również superkomórek, niosących znacznej średnicy grad.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty), obszar północny:
Na północy kraju dominować będzie zafalowany front atmosferyczny, który do umiarkowanej niestabilności troposfery doda istotne uskoki wiatru. Połączenie to pozwoli na rozwój kilku długotrwałych superkomórek burzowych, niosących intensywny deszcz, opady dużego gradu i silny wiatr. Istnieje także potencjał do powstania trąby powietrznej. Zjawiska na północy kraju, choć będą utrzymywać się długo, a same burze mogą pokonać znaczne odległości, powinny zaniknąć relatywnie wcześnie, bo jeszcze popołudniu. Nie wykluczone także, że część obszaru zostanie w porannej aktualizacji podwyższona do średniego stopnia zagrożenia.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Obszar pomiędzy dwoma strefami burzowymi, rozciągający się od Wielkopolski po Podlasie, będzie ogólnie spokojny, chociaż i tu możliwe będą przelotne opady deszczu, miejscami niewielki grad i silny wiatr. Burze będą tu na ogół zanikać, zwłaszcza na Podlasiu, gdzie pod wieczór mogą dość pozostałości burz z Pomorza i Warmii.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.