Prognoza burzowa na 17.08.2022
Środa to kolejny dzień z możliwymi burzami w ciepłej, zasobnej w wilgoć czarnomorskiej masie powietrza. Największe szanse na burze wystąpią na Pomorzu oraz na południowym wschodzie, na Podkarpaciu, w części Małopolski i na Lubelszczyźnie. Podobnie jak w poprzednich dniach, burze będą na ogół izolowane, choć nie wyklucza się powstawania klastrów na liniach zbieżności wiatru. Same komórki burzowe poruszać się będą wolno, a niektóre z nich będą niemal stacjonarne. Może to prowadzić do punktowo większych sum opadów, a w efekcie do zalań i podtopień. Burzom towarzyszyć mogą także opady gradu, miejscami nie wyklucza się powstawania superkomórek burzowych. W czasie burz pojawi się też silniejszy wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Pierwsze komórki mogą się rozwijać w godzinach okołopołudniowych, ostatnie zanikną wieczorem lub w pierwszej części nocy.
NWL– Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W obszarze istnieje podwyższone ryzyko wystąpienia wolno poruszających się, niemal stacjonarnych burz. Te z kolei będą wydajne opadowo, co może doprowadzić do powstawania lokalnych zalań i podtopień. Nie wykluczone, że rozwinie się przynajmniej jedna superkomórka burzowa wraz ze zjawiskami jej towarzyszącymi.
MRG– Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Szanse na pojawienie się burz będą ograniczone. Te, jeśli zdołają się rozwinąć, nie powinny mieć długiego czasu życia (poniżej godziny) ale punktowo mogą nieść obfity opad deszczu i drobny grad. Możliwe, że komórki konwekcyjne przyniosą sam opad deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.