Prognoza burzowa na 17.07.2023 i noc z 17/18.07.2023
W poniedziałek upalną masę powietrza znad Polski wypierać będzie front chłodny, związany z niżem znad Skandynawii. Choć kontrast termiczny nie będzie wysoki, to obecność frontu, podwyższona wilgotność i wodność troposfery, oraz silne uskoki wiatru będą faworyzować rozwój gwałtownych burz. Komórki, początkowo wyizolowane, mogą łączyć się z biegiem dnia w większe klastry. W prognozowanych warunkach, spodziewamy się powstania licznych superkomórek, w tym zdolnych do wygenerowania gradu o znacznej średnicy, niszczących prądów zstępujących, nawalnych opadów deszczu, czy nawet trąb powietrznych. Fakt lokalności zjawisk sprawia jednak, że trudno jednoznacznie wskazać gdzie przejdą najgroźniejsze burze, przez co należy zachować szczególną ostrożność w ciągu całego dnia. Burze mogą formować się dość szybko już w godzinach przedpołudniowych i pozostać aktywne do późnych godzin nocnych. Podwyższone zagrożenie burzowe prognozujemy także na północy Polski. Tam jednak zjawisk będzie mniej, będą zdecydowanie słabsze i bardziej rozproszone.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Wyznaczony obszar będzie najbardziej zagrożony ze strony gwałtownych burz. Zjawiska mogą zacząć formować się już w godzinach rannych i pozostawać aktywne także w drugiej połowie nocy. Początkowo wyizolowane, klasyczne komórki i superkomórki, z biegiem dnia będą łączyć się w większe klastry. Część prognoz wskazuje również na możliwość powstania niewielkiego układu, który może nieść nawalne i długotrwałe opady deszczu, powodujące zalania. Poza deszczem, z burzami związane będą lokalnie niszczące porywy wiatru, grad o znacznej średnicy, oraz wysoka aktywność elektryczna. Nie wykluczone także, że pojawi się przynajmniej jedna trąba powietrzna.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region średniego zagrożenia burzowego również będzie narażony na powstanie silnych, lokalnie niszczących burz, w tym superkomórek. Tu również możliwe będą dobrze zorganizowane klastry, mogące powodować zalania, czy szkody wiatrowe. Również grad o znacznej średnicy nie jest tu wykluczony, choć mniej prawdopodobny niż w południowo-wschodniej ćwiartce Polski. Możliwe że tu także pojawią się trąby powietrzne, jednak szanse na ich wystąpienie również będą niższe.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Północ, oraz pas od południowego zachodu po północy wschód Polski będzie w umiarkowanym stopniu narażony na lokalnie silne burze. Będzie ich relatywnie niewiele, choć pojedyncze komórki mogą być miejscami gwałtowne. Istnieją dogodne warunki do uformowania się tu kilku superkomórek o średniej intensywności, niosących silne opady deszczu i porywisty wiatr, oraz grad. Szanse na powstanie tornada będą znikome.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Region marginalnego zagrożenia burzowego powinien na ogół pozostać wolny od zjawisk konwekcyjnych. Szanse na wyładowania będą tu znikome, a ewentualne burze pozostaną słabe, rozproszone i krótkotrwałe. Nie powinny nieść większego zagrożenia, choć nie znaczy to, że można je bagatelizować.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.