Prognoza burzowa na 17.06.2024 i noc z 17/18.06.2024
W poniedziałek Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, wraz z frontem atmosferycznym. To kolejny dzień, w którym pojawią się burze. Początkowo będą one na ogół izolowane, jednak z czasem, zwłaszcza w rejonie obszaru SRD przyjmą one postać wielokomórkową, organizując się w większy układ burzowy. Wśród burz, które rozwijać się będą nad Polską, pojawią się także superkomórki burzowe. Największym zagrożeniem będą ponownie silne opady deszczu, opady gradu (miejscami do 3-4 cm średnicy, niewykluczony większy), a także silny wiatr. Superkomórki burzowe będą potęgować towarzyszące im zjawiska. Pierwsze burze pojawią się w okolicach południa, ostatnie zanikną wieczorem lub w pierwszej części nocy. Komórki burzowe będą wędrować na wschód z odchyleniem na północ.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): W obszarze początkowo pojawią się na ogół izolowane burze, które w krótkim czasie po powstaniu mogą być już silne. Z biegiem dnia będą się one łączyć w większy układ burzowy. Burze mogą również przybierać postać superkomórek burzowych. Istnieje spore ryzyko opadów dużego gradu, którego średnica może osiągać, a w skrajnych przypadkach przekraczać 3-4 cm średnicy. Ponadto zagrożeniem będą silny wiatr i intensywne opady deszczu. Burze będą mogły powodować punktowe szkody materialne.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Burze w rejonie NWL mogą być lokalnie gwałtowne. Istnieje szansa rozwoju superkomórek burzowych, jednak na ogół burze będą umiarkowanej siły. Głównym zagrożeniem, jakie pojawi się ze strony burz, będą intensywne opady deszczu, grad i silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Burze zaczną słabnąć wieczorem, a wygasać w nocy.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Szansa na pojawienie się burz w obszarze MRG będzie niska, ale nie zerowa. Same zjawiska powinny być słabe i krótkotrwałe. W przypadku powstania układu burzowego lub kilku silniejszych komórek burzowych mogą one dotrzeć nad obszar MRG znacznie osłabione, lub w fazie zaniku.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.