Prognoza burzowa na 16.07.2021 i noc z 16/17.07.2021
Czas obowiązywania: od 16.07.2021 08:00 CEST do 17.07.2021 08:00 CEST
W piątek Polska pozostanie w zasięgu niestabilnej i gorącej masy powietrza. Choć pole niżowe znad Niemiec ma się rozpaść, to nadal występować będzie rejon obniżonego ciśnienia, wraz z systemem linii zbieżności wiatru. Zaznaczą się one szczególnie w północno-wschodniej części kraju. Dodatkowo nadal możliwe będzie okresowe formowanie się płytkich niżów pod rozpościerającym się nad środkową Europą obszarem chłodniejszego powietrza. W takich warunkach możliwy jest rozwój silnych burz, w tym superkomórek, jednak poza północno-wschodnią częścią kraju nie powinny one łączyć się w większe układy, a jedynie w mniejsze i zazwyczaj słabsze klastry. Mimo tego w dalszym ciągu burze będą stanowić poważne zagrożenie, głównie ze strony niszczących porywów wiatru, czy nawalnych opadów deszczu. Nie można wykluczyć także opadów znacznej średnicy gradu, czy nawet powstania trąby powietrznej. Pierwsze wyładowania mogą paść już w godzinach rannych. Ostatnie burze zanikną dopiero w drugiej połowie nocy. Maksimum aktywności zjawisk burzowych ponownie przypadnie na godziny późnopopołudniowe i wieczorne.
DZ – Duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
Na obszarze od Żuław Wiślanych, przez Warmię i Mazury, po północ i centrum Podlasia spodziewamy się w piątek najsilniejszych i najlepiej zorganizowanych struktur burzowych. To głównie w tym rejonie możliwy będzie rozwój licznych, gwałtownych burz, mogących się łączyć w większe formacje, w tym w układ wielokomórkowy. Wcześniej jednak pojawią się wyizolowane burze, lub niewielkie klastry. Wśród piątkowych burz, pojawić się mogą superkomórki z niszczącymi porywami wiatru, związanymi ze zjawiskiem downburst, jak i nawalne opady deszczu. Możliwe są także opady gradu o znacznej średnicy. Nie można również wykluczyć pojawienia się trąby powietrznej.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Rejon SRD obejmuje niemal całą północną połowę Polski, poza rejonem DZ (północny-wschód kraju). Wyznaczony został ze względu na możliwość rozwoju miejscami gwałtownych, choć w większości wyizolowanych burz, w tym superkomórek. Z tego też powodu w większości rejonu prognozy może nawet nie spaść deszcz, ponieważ nawet te najgwałtowniejsze burze są zjawiskami lokalnymi. W razie jednak wystąpienia burzy nad danym obszarem, możliwe będą silne porywy wiatru, wraz z intensywnym deszczem i znacznej średnicy gradem. Również tutaj istnieje pewne prawdopodobieństwo uformowania się trąby powietrznej, jednak będzie ono niewielkie.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Obszar NWL cechował się będzie dość ograniczonym potencjałem do rozwoju burz. Mimo tego, jeśli dojdzie do ich rozwoju, to będą one miejscami dość silne. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia będzie jednak względnie niskie.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.