Prognoza burzowa na 15.08.2024 i noc z 15/16.08.2024
W czwartek Polska znajdzie się w zasięgu zatoki niskiego ciśnienia, związanej z rozległym niżem znad Islandii. Jednocześnie nad południową Skandynawią powstanie zaburzenie w linii frontu, pokrywające się z omawianą zatoką. Przyniesie to poprawę warunków burzowych oraz nasili napływ upalnego, wilgotnego powietrza. Całość będzie przemieszczać się dość wolno, więc prognozowane burze będą bardzo powolne, niemal stacjonarne. Znaczne uwodnienie troposfery będzie sprzyjało długotrwałym ulewom, zwłaszcza jeśli burze będą się łączyć w większe klastry. Poza deszczem część z nich może generować opady gradu i silny wiatr. Na ogół warunki burzowe będą średnie, lepsze w osi zatoki niżowej i frontu.
Pierwsze burze mogą pojawić się już rano. Główna aktywność przypadnie na popołudnie i wczesny wieczór. W większości wyładowania zanikną w pierwszej połowie nocy, a krótko po zachodzie słońca powinien nastąpić wyraźny spadek aktywności.
SRD -Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W wyznaczonym obszarze szanse na burze będą największe. Zjawiska, początkowo wyizolowane, z biegiem dnia powinny łączyć się w większe klastry i strefy burz z opadami, generujące miejscami zalania i podtopienia. Nie wykluczone, że część z burz przeistoczy się w superkomórki, niosące dodatkowo duży grad i silne, a miejscami niszczące porywy wiatru.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Region niewielkiego zagrożenia burzowego będzie mniej narażony na wyładowania. Dominować tu będzie zachmurzenie przed frontem, a w późniejszych godzinach także sam front, wypierający upalną masę powietrze z okolicy. Mimo tego mogą wystąpić tu sporadyczne burze, mogące w kolejnych godzinach dnia łączyć się w większe klastry. Związane z nimi będą głównie intensywne i długotrwałe opady deszczu. Miejscami możliwy będzie niewielkie grad z silnym wiatrem.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Północ, oaz część wschodniej Polski będą w większości w zasięgu frontu ciepłego, oraz zachmurzenia związanego z frontem i pobliskim niżem. Choć może się tu rozwinąć konwekcja, to najpewniej ograniczy się ona do pojedynczych wyładowań w klastrach i pasach opadowych, oraz krótkotrwałych burz.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.