Prognoza burzowa na 15.05.2023
W poniedziałek będziemy w zasięgu śródziemnomorskiego niżu, oraz związanych z nim frontów. Obecność układu niskiego ciśnienia, możliwe lokalne linie zbieżności wiatru, oraz wspomniane fronty, w szczególności chłodny, mogą pozwolić na rozwój lepiej zorganizowanej niż w ostatnich dniach konwekcji. Szczególnie w centralnej i południowo-zachodniej Polsce pojawią się dogodne warunki burzowe, nie wykluczone że w ciepłym sektorze niżu wystąpią jedna czy dwie superkomórki. Głównym zagrożeniem będą jednak intensywne opady deszczu, zwłaszcza w regionach, w których w ostatnich tygodniach brakowało opadów, oraz silny wiatr. Część burz może także nieść niewielki grad. Burze przemieszczać się będą z południa i południowego zachodu na północ, w znacznej części przypadków powiązane będą z większymi strefami opadów, więc ich obserwacja może być utrudniona. Silniejsze komórki powinny jednak pozostać na ogół wyizolowane, ewentualnie łączące się w niewielkie klastry.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
W wyznaczonym obszarze szanse na burze będą podwyższone, a same zjawiska, miejscami dość silne. Możliwe będą pojedyncze przypadki superkomórek, jednak te nie będą ani silne, ani długotrwałe. Zjawiskom na ogół towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, oraz miejscami silny wiatr. Nie wykluczamy także niewielkiego gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Rejon MRG w większości może się spodziewać słabych burz, z czego znaczna część będzie wbudowana w większe strefy opadów. Im dalej od obszaru niewielkiego zagrożenia burzowego, tym szanse na wyładowania będą maleć. Poza intensywnym deszczem i punktowo silnym wiatrem, nie powinny one stanowić większego zagrożenia.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.