Prognoza burzowa na 14.08.2022
Niedziela będzie kolejnym dniem podczas którego na Polską pojawią się burze. Napływ czarnomorskiej masy powietrza zawierającej dużą ilość wilgoci ponownie przyniesie dość liczny i intensywny rozwój burz, niosących punktowo silne opady deszczu. W większości będą to niezorganizowane, niemal izolowane komórki pochodzenia konwekcyjnego. Nie będą one gwałtowne co do ogółu, jednak kilka z nich (zwłaszcza tych o charakterze superkomórek burzowych, których powstanie jest prawdopodobne) może być dość silna. Do zagrożeń związanych z obfitym opadem, warto dodać również możliwość wystąpienia (zwłaszcza w Pasie Lubelszczyzna – Kujawy) opadów niewielkiego gradu. Rozwój burz rozpocznie się jeszcze przed południem, a zanikać powinny w godzinach wieczornych. Podobnie jak w sobotę, poruszać się będą one ze wschodu na zachód i północny – zachód, co nie jest częste w naszym kraju.
Aktualizacja: Dodano obszar SRD, gdzie spodziewamy się rozwoju silnych, mogących powodować zalania opadów deszczu czy superkomórek burzowych i towarzyszących im gwałtownych zjawisk.
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Po nocnych aktualizacjach modeli numerycznych, oraz w oparciu o aktualne dane pomiarowe, zdecydowaliśmy o podwyższeniu stopnia zagrożenia na Lubelszczyźnie i części wschodniego Mazowsza do średniego z powodu prognozowanych licznych, dobrze uwodnionych burz, mogących powodować rozległe zalania i podtopienia. Część z burz będzie gwałtowna, potencjalnie w formie superkomórek. Poza intensywnym i miejscami długotrwałym deszczem (klastry burzowe i możliwy układ training storms), lokalnie pojawią się także opady gradu i silny wiatr. Nie można wykluczyć także powstania trąby powietrznej.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Ponownie na tym obszarze istnieje największa szansa na wystąpienie burz. W większości będą to typowe letnie i spokojne zjawiska, jednak punktowo zagrożenie stanowić będzie nawalny opad deszczu. Nie wykluczone, że nad jednym obszarem przejdzie kilka burz / komórek opadowych – w takim wypadku suma opadu może być znaczna. Prawdopodobne jest wystąpienie superkomórek burzowych, wraz ze zintensyfikowanymi zjawiskami im towarzyszącymi. Same burze będą miały na ogół izolowaną postać, choć część z nich będzie mogła się lepiej organizować. Opad niewielkiego gradu (choć również w większej ilości) możliwy jest w całym obszarze, jednak zwłaszcza na obszarze Lubelszczyzny, południa Mazowsza, Ziemi Łódzkiej oraz Kujawsko – Pomorskiego.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się w tym obszarze słabych burz. Rozwój konwekcji prowadzić powinien jedynie do powstania chmur deszczowych. W zachodnich częściach obszaru wystąpić mogą komórki, które nie zdążyły wygasnąć w obszarze NWL.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.