Prognoza burzowa na 14.07.2024 i noc z 14/15.07.2024
W niedzielę nie będzie nam dane odpocząć od gwałtownych zjawisk. Układy niskiego ciśnienia znad Bałtyku i Morza Północnego zostaną zablokowane nad swoimi regionami. Unieruchomiony front chłodny, obejmujący wschodnią Polskę zafaluje. Oznacza to, że pojawią się na nim ciepłe segmenty. Taka sytuacja z kolei sprzyja powstawaniu płytkich niżów wtórnych, oraz znacznie poprawia warunki burzowe w obrębie frontu. Ponownie spodziewamy się miejscami gwałtownych burz, głównie w południowo-wschodniej części kraju. Superkomórki, które mogą występować już od rana, będą generować głównie opady dużego gradu, nawalny deszcz i punktowo silny wiatr. Ponownie pojawi się zagrożenie tornadem. Choć pierwsze burze wystąpią jeszcze rano, to główna ich aktywność rozpocznie się wczesnym popołudniem i najpewniej utrzyma się do późnych godzin wieczornych. W południowo-wschodniej Polsce burze szybko będą łączyć się w klastry, bądź pozostaną wyizolowane, ale w niewielkiej odległości od siebie. Na zachodzie Polski również możliwe będą punktowo silne burze, niosące głównie grad i możliwe silne porywy wiatru. Tam też burze będą bardziej wyizolowane i wystąpią głównie popołudniu i pod wieczór. Poza klasycznymi burzami, spodziewamy się tu sporadycznych superkomórek.
DZ – duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony): W wyznaczonym obszarze, w poprzednich dniach pojawią się potencjalnie najgroźniejsze burze. Spodziewane są wyizolowane, silne superkomórki które, które z czasem będą łączyć się w większe struktury, mogące powodować znaczne szkody na dużym obszarze. Mogą się tu także pojawiać zjawiska downburst. Możliwe jest również pojawienie się trąby powietrznej. . Grad może osiągać powyżej 5-6 cm średnicy, a porywy wiatru mogą osiągać do 100 km/h ! Prognozowana sytuacja jest potencjalnie niebezpieczna, a same burze mogą powodować poważne szkody materialne.
SRD – średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy): Obszar objęty średnim zagrożeniem burzowym będzie miejscem przemieszczania na ogół silnych burz, również superkomórek burzowych. Na wyznaczonym obszarze możliwe będą głównie silne porywy wiatru i opady lokalnie dużego gradu. Również w tym obszarze istnieje ryzyko pojawienia się trąby powietrznej związanej z mezocyklonem.
NWL – niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Szansa pojawienia się burz w obszarze jest umiarkowana. Burze, jeśli faktycznie wystąpią będą jednak lokalnie dość silne, a największym zagrożeniem będą silne opady deszczu oraz opady gradu i silny wiatr.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony): Burze, jeśli się pojawią będą jeszcze niezbyt silne. Głównym zagrożeniem będą opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.