Prognoza burzowa na 14.07.2021 i noc z 14/15.07.2021
Czas obowiązywania: od 14.07.2021 08:00 CEST do 15.07.2021 08:00 CEST
W środę ponownie spodziewamy się występowania gwałtownych zjawisk pogodowych mogących powodować liczne szkody – zalania i podtopienia oraz powodzie błyskawiczne, szkody wiatrowe i gradowe, czy pożary od uderzeń piorunów. Prognozowane gwałtowne burze miejscami będą miały niszczycielski przebieg, jednak znaczna niestabilność prognoz numerycznych sprawia, że trudno jest obecnie wyznaczyć dokładny obszar wystąpienia tych najgroźniejszych zjawisk. Winne temu będzie kilka czynników.
Pogodę w kraju kształtować będzie zatoka niskiego ciśnienia, a także front atmosferyczny w połączeniu z kontrastem termicznym i niestabilną, zasobną w wilgoć masą powietrza. Dodatkowo poszczególne parametry konwekcyjne będą na dość wysokim poziomie. Spodziewamy się przez to rozwoju licznych burz superkomórkowych, niosących opady dużego gradu (możliwe gradziny przekraczające 8 cm), bardzo silny, niszczący wiatr, wiejący w porywach powyżej 100 km/h, nawalne opady deszczu i liczne wyładowania. Istnieje także duże prawdopodobieństwo powstania jednego lub dwóch mezoskalowych układów burzowych (MCS) wędrujących od Dolnego Śląska po Pomorze (obszar DZ prognozy), które dodatkowo w dojrzałej fazie mogą posiadać sygnaturę Bow Echo. Strefa zagrożenia może się jednak okazać węższa niż prognozowana, z powodu niepewności co do położenia osi frontu, jak i ewentualnych niżów wtórnych, czy linii zbieżności wiatru. Dodatkowym zagrożeniem będzie możliwość pojawienia się trąby powietrznej, związanej z superkomórkami, lub wczesną fazą rozwoju układu wielokomórkowego. Pierwsze burze będą mogły pojawić się już przed południem i będą mogły być aktywne niemal do czwartku do rana.
UWAGA: Prognoza może zostać zaktualizowana w godzinach porannych – zmienić się mogą zarówno obszar jak i stopień zagrożenia. Z powodu znacznej niepewności co do dokładnej trasy układów, zalecamy śledzenie aktualnych komunikatów, oraz obserwację nieba!
DZ– duże zagrożenie burzowe (kolor czerwony):
W wyznaczonym obszarze spodziewamy się najgwałtowniejszych z prognozowanych zjawisk konwekcyjnych. Przez obszar przewędrują gwałtowne, bardzo dobrze uwodnione i aktywne elektrycznie burze, bardzo możliwe, że pod postacią mezoskalowego układu burzowego (MCS). Także w tym obszarze możliwe będzie występowanie zjawisk downburst/microburst, nawalnych opadów deszczu, opadów dużego gradu czy niszczących porywów wiatru. Istnieje też ryzyko pojawienia się w pełni wykształconej trąby powietrznej. Pierwsze wyładowania pojawią się już przed południem, jednak szczyt aktywności burzowej przypadnie najpewniej na późne popołudnie, wieczór i noc ze środy na czwartek. Początkowo wyizolowane superkomórki i klastry burzowe, a w późniejszej fazie jeden lub dwa układy wielokomórkowe, być może w formie Bow Echo, będą przemieszczać się z południa na północ lub z południowego zachodu na północny wschód.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W tym rejonie także istnieje możliwość pojawienia się groźnych burz. Część modeli sugeruje, że prognozowany układ może zahaczyć o woj. lubuskie i woj. zachodniopomorskie. Głównym zagrożeniem będą jednak wyizolowane superkomórki burzowe, które mogą się tu pojawić już przed południem. Burzom towarzyszyć będą przede wszystkim nawalne opady deszczu i bardzo silny wiatr. Istnieje również ryzyko opadów dużego gradu, miejscami przekraczającego 6 cm średnicy. Również w obszarze SRD, zwłaszcza w jego zachodniej części, możliwe jest pojawienie się trąby powietrznej. Także w tym obszarze możliwe będzie powstawanie poważnych szkód, głownie wiatrowych, czy zalań.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Prognozowane burze powinny mieć mniejszą intensywność niż w pozostałych wyznaczonych obszarach. W większości przypadków powinny być to wygasające bądź mocno osłabione komórki, pozostałe po wcześniejszych superkomórkach, czy też skrajne odcinki układów wielokomórkowych. Głównym zagrożeniem będą silny wiatr, intensywne opady deszczu, oraz w mniejszym stopniu grad.
MRG– marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Spodziewane zjawiska najpewniej będą słabe lub nie wystąpią wcale. Jeśli jednak się pojawią, należy się spodziewać intensywnych opadów deszczu i miejscami silnego wiatru. Opady mogą być długotrwałe, w związku z zanikiem układów burzowych z centrum kraju.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.