Prognoza burzowa na 14.04.2025 i noc z 14/15.04.2025

Prognoza burzowa na 14.04.2025 i noc z 14/15.04.2025
W poniedziałek z północnego zachodu nasunie się pofalowany i powolny front atmosferyczny, rozdzielający cieplejsze powietrze znad Morza Śródziemnego od nieco chłodniejszych mas atlantyckich. W jego osi umieszczony będzie prąd strumieniowy, napędzający dynamikę prognozowanych zjawisk. Przed frontem z kolei w ciepłej i niestabilnej masie powietrza, spodziewamy się rozwoju chmur konwekcyjnych, które w drugiej połowie dnia zaczną organizować się w burze. Możliwe że część zjawisk połączy się w niewielkie klastry. Optymalne parametry dynamiczne pozwolą także na wystąpienie przynajmniej jednej superkomórki, jednak na ogół zjawiska te będą ograniczone za równo pod względem siły, jak i żywotności. Burze, a także opady, będą w większości rozproszone, przez co nie wszędzie zagrzmi czy popada. Lokalny charakter burz sprawi jednak, że nowe, tworzące się komórki mogą pojawić się bez wyraźnych ostrzeżeń. Szczyt aktywności burz przypadnie na późne popołudnie. W większości zanikną one późnym wieczorem.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty): Obszar niskiego zagrożenia burzowego będzie cechował się nieco lepszymi parametrami konwekcji, przez co rozwój burz będzie tu bardziej prawdopodobny. Co więcej, możliwa będzie lepsza ich organizacja w klastry czy większe struktury. Wśród burz nie wykluczamy przynajmniej jednej superkomórki, cechującej się dłuższym czasem życia, oraz potencjałem do generowania groźniejszych zjawisk, głównie wiatrowych. W wyznaczonej strefie głównym zagrożeniem będą silne porywy wiatru i intensywne, punktowe opady deszczu. Miejscami spodziewamy się także gradu.
MRG – Marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
Pas od Dolnego Śląska po Podlasie i Mazury będzie strefą rozproszonej konwekcji przed linią frontu. W jej obrębie możliwe będą lokalne, głównie słabe burze i przelotne opady deszczu. W obszarze Polski północnej komórki będą bardziej ze sobą związane, potencjalnie tworzące klastry opadowe z wbudowanymi burzami. W obu przypadkach, głównym zagrożeniem będą przelotne, miejscami intensywne opady deszczu, oraz potencjalnie silniejsze porywy wiatru. Lokalnie spaść może też niewielki grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.