Prognoza burzowa na 13.09.2023 i noc z 13/14.09.2023
W środę przez Polskę wędrować będzie front atmosferyczny, powiązany z układem niskiego ciśnienia, a także przedfrontowa zbieżność wiatru. Zakończy to trwającą od dłuższego czasu dominację wyżu nad naszym krajem. Pojawią się opady deszczu, miejscami intensywne, a także burze. Warunki do rozwoju zjawisk konwekcyjnych będą korzystne. Burze będą się mogły organizować w większe struktury, Na ogół towarzyszyć im będzie silny wiatr, osiągający w porywach do 70, miejscami do 90 km/h. Nie wykluczone będzie także pojawienie się superkomórek, zjawisk downburst czy opadów gradu. Burze mogą występować od godzin porannych, aż do końca obowiązywania prognozy.
SRD– średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
W obszarze mogą się pojawić silniejsze superkomórki burzowe, niosące grad, a także bardzo silny wiatr, czy zjawiska downburst i silny opad deszczu. Istnieje niewielkie prawdopodobieństwo pojawienia się trąby powietrznej.
NWL– niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Burze, które pojawią się w rejonie objętym obszarem NWL, także mogą nieść punktowo silne opady deszczu, niewielki grad czy silny wiatr pochodzenia konwekcyjnego. Burze mogą przyjmować zorganizowaną postać – układów i klastrów. Burze mogą być aktywne także w godzinach nocnych, głównie we wschodniej części kraju. Mogą być one aktywne aż do godzin porannych. Wiatr może w porywach osiągać 70 km/h, a miejscami do 90.
MRG – marginalne zagrożenie burzowe (kolor zielony):
W obszarze prawdopodobieństwo pojawienia się burz będzie dużo niższe niż w pozostałych regionach. Nie jest to jednak całkowicie wykluczone, zwłaszcza na północnym- zachodzie kraju. Burze będą się tu rozwijać i wędrować, wraz z frontem dalej na wschód. Głównym zagrożeniem będą lokalnie silne opady deszczu.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.