Prognoza burzowa na 12.08.2019 oraz noc z 12/13.08.2019
Poniedziałek, po kilkudniowej przerwie od gwałtownych burz, może przynieść kolejny w tym roku poważny incydent pogodowy. Wszystko to za sprawą niżu, który będzie wędrować przez nasz kraj, najpewniej na północy. Związany z nim system frontalny sprowadzi gwałtowne zjawiska, które najprawdopodobniej wystąpią w formie rozległego, wielokomórkowego układu burzowego w towarzystwie kilku gwałtownych, wyizolowanych burz w jego sąsiedztwie. Drugi scenariusz zakłada przynajmniej dwa układy, bez dodatkowych burz w ich pobliżu. Pewne jest jednak to, że zjawiska, jakie mają wystąpić w poniedziałek oraz w nocy z poniedziałku na wtorek, będą gwałtowne i niszczycielskie. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo powstania wielokomórkowego układu burzowego, niosącego bardzo silny wiatr prostoliniowy, związany ze zjawiskiem downburst, nawalne opady deszczu, a miejscami duży grad (przekraczający 4 cm średnicy). Istnieje też ryzyko powstania jednej silnej lub przynajmniej jednej słabej lub umiarkowanej trąby powietrznej. W późniejszej fazie układ może wytworzyć linię szkwałową, być może formację bow echo. Sytuacja prognozowana na poniedziałek nie jest jeszcze w pełni klarowna. Choć znana jest siła oraz zasięg burz, to trudno jeszcze mówić o konkretach w kwestii ich charakteru. Możliwe też, że niż przesunie się o kilkanaście, czy kilkadziesiąt kilometrów w stosunku do prognoz, co będzie oznaczało ich aktualizację, co może nastąpić rano. Nie mniej jednak najważniejszy będzie nowcasting, a więc relacja live, mapa burzowa, oraz publikowane na niej raporty.
Właśnie w tym obszarze spodziewane jest przejście najgroźniejszych zjawisk związanych z przynajmniej jednym układem mezoskalowym. Na jego/ich czele wystąpią gwałtowne porywy wiatru, osiągające nawet ponad 100 km/h. Podczas przechodzenia zaś burz mogą pojawić się opady dużego gradu, nawalne opady deszczu, a także niszczący wiatr. Warunki będą sprzyjać rozwojowi superkomórek (wbudowanych w układ bądź też nie), które mogą wytworzyć chmurę stropową, a w konsekwencji trąbę powietrzną. Możliwe że w godzinach późnopopołudniowych, wieczornych lub nocnych układ zorganizuje się w silną burzę wiatrową, być może w formie bow echo.
Burze w tym obszarze charakteryzować się będą siłą umiarkowaną do dużej. Mogą stanowić one zewnętrzną część układu MCS, przechodzącego przez obszar DZ, bądź też nie być z nim związane.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info/ oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.