Prognoza burzowa na 12.07.2023 i noc z 12/13.07.2023
W środę Polska będzie w zasięgu niżu, wędrującego przez południową Skandynawię. Oznacza to zmianę aury, spowodowaną przemieszczaniem się związanych z nim frontów przez teren naszego kraju. Już w godzinach rannych będziemy w obszarze oddziaływania ciepłego frontu atmosferycznego, za którym podążać będzie linia frontu chłodnego. W obszarze ciepłego sektora możliwe będzie powstanie lokalnych linii zbieżności wiatru, na których już we wczesnych godzinach rannych mogą zacząć pojawiać się burze. Wzrost aktywności nastąpi wraz z przemieszczaniem się frontu chłodnego, który znacznie poprawi i tak już dość wysokie parametry konwekcji. Jego obecność doprowadzi do inicjacji licznych, gwałtownych burz, w tym superkomórek, łączących się po południu i wieczorem w większe klastry, a być może także w niewielki układ wielokomórkowy. Związane z nimi będą głównie nawalne opady deszczu, punktowo silny wiatr i grad o znacznej średnicy. Nie wykluczamy także trąby powietrznej. Wyładowania padać mogą cały dzień oraz przez znaczną część nocy, jednak szczyt aktywności przypadnie na późne popołudnie i wieczór. Na północy kraju warunki mogą jednak zostać znacznie osłabione przez zachmurzenie i możliwe opady związane z rozpadem burz znad Niemiec i Francji.
UWAGA: Prognoza może zostać zaktualizowana w godzinach porannych – zarówno co do stopnia jak i zasięgu poszczególnych obszarów
SRD – Średnie zagrożenie burzowe (kolor pomarańczowy):
Region SRD został wyznaczony z powodu podwyższonych wartości niestabilności troposfery. Wskazuje to na możliwość rozwoju licznych, miejscami gwałtownych burz, niosących nawalne opady deszczu i silny wiatr. Miejscami spaść może także grad. Wśród powstałych burz, część może przybrać miano superkomórek, podczas których zjawiska towarzyszące będą zintensyfikowane. Nie wykluczone jest także powstanie trąby powietrznej. Burze będą początkowo wyizolowane, łączące się z biegiem dnia w większe struktury.
NWL – Niewielkie zagrożenie burzowe (kolor żółty):
Rejon NWL cechować się będzie również dość podwyższonymi parametrami konwekcji, jednak obecność chmur, dokładna trajektoria niżu, czy frontów będą tu miały duże znaczenie w kontekście siły i przebiegu burz. Zjawiska będą w większości wyizolowane i punktowe, powiązane często z większymi strefami opadów. Mimo mniejszego prawdopodobieństwa ich wystąpienia oraz niższej siły tu również punktowo mogą wystąpić silne opady deszczu i wiatr, a także niewielki grad.
Burza jest zjawiskiem lokalnym i mimo dogodnych warunków nie musi wystąpić nad Twoją lokalizacją!
Pamiętaj! Każda, nawet najsłabsza burza stanowi zagrożenie i nie powinna być bagatelizowana!
Zachęcamy do śledzenia relacji live na https://obserwatorzy.info oraz za pomocą aplikacji Monitor Burz.
Zachęcamy także do raportowania zaobserwowanych zjawisk za pomocą naszego Systemu Raportów.
You must be logged in to post a comment.